Posted by Bartosz in Porady, Produkty z drewna | 0 Comments
Zabezpieczenie drewna przed zimą
Drewno jest chętnie wykorzystywanym przez nas materiałem, przede wszystkim ze względu na jego trwałość oraz ponadczasowy charakter. Wrzesień i październik to czas, w którym powinniśmy zadbać o zabezpieczenie drewna na zimę. Dzięki temu zyskamy pewność, że wraz z nadejściem wiosny nie spotkają nas nieprzyjemne niespodzianki w postaci uszkodzeń i zniszczeń drewnianych elementów.
Drewniane elementy w ogrodzie
Drewno wystawione na zewnątrz nieustannie narażone jest na działanie czynników atmosferycznych, które mogą powodować jego niszczenie. Jednym z kluczowych elementów wyboru mebli ogrodowych jest dla nas ich trwałość. Rzeczy wykonane z drewna mogą służyć nam przez długie lata, jednak należy zapewnić im odpowiednią ochronę i impregnację. W ten sposób ochronimy je przed działaniem szkodników, rozwojem pleśni i grzybów. Mikroorganizmy mogą osłabić wytrzymałość drewna, a pleśnie atakujące od zewnątrz powodują mało estetyczne naloty, które trudno zwalczyć. Impregnaty do drewna nie tylko zabezpieczą materiał przed takimi atakami biokorozji, ale zwiększą także odporność na niszczące działanie mrozów, wiatrów oraz wiosennych odwilży. Meble ogrodowe i inne elementy drewniane (altany, pergole) zabezpieczone w taki sposób, mogą spokojnie przetrwać cała zimę na zewnątrz.
Rodzaje impregnatów do drewna
Może się wydawać, iż wszystkie impregnaty przeznaczone do drewna mają za zadanie jego ochronę przed niszczeniem. Na rynku dostępne są jednak środki przeznaczone do różnego rodzaju drewna, o innym składzie i działaniu. Dlatego zawsze przed zakupem (oraz użyciem) powinniśmy dokładnie przeczytać, do czego dany impregnat jest przeznaczony. Postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta – może się okazać, że zbyt duża dawka impregnatu spowoduje, iż nie będzie on działał zgodnie z przeznaczeniem. Wybierając impregnaty możemy spotkać się z ich różnymi rodzajami. Rozróżnić możemy środki gruntujące i techniczne. Jeżeli nie chcemy zmieniać koloru drewna, to wybierzmy impregnat gruntowy, który jest bezbarwny. Środki techniczne powodują barwienie drewna. Jeżeli planujemy dodatkowo odświeżyć drewniane elementy i pomalować je typową farbą kryjącą, to tak naprawdę kolor impregnatu technicznego nie będzie miał wtedy żadnego znaczenia. Do zabezpieczania drewna ogrodowego najczęściej stosuje się jednak specjalne impregnaty ochronno-dekoracyjne. Zapewniają one nie tylko skuteczną ochronę przed mikroorganizmami i czynnikami atmosferycznymi, ale również nadają drewnu ładny kolor.