Posted by Jacek in Porady | 0 Comments
Drewno kominkowe
Przy doborze drewna kominkowego bardzo ważne jest, aby odpowiednio wybrać jego rodzaj. Nie wszystkie typy drewna nadają się do palenia w kominku i mogą powodować jego zanieczyszczenie, które potem trudno usunąć.
Problem tego typu stwarzają przede wszystkim drewna pochodzące z drzew iglastych. Podczas ich wypalania wydziela się żywica, która „strzela” i przez to zostawia trudne do usunięcia ślady na szybce kominka. Właściwości tego typu nie posiadają drzewa liściaste. Spalanie takiego drewna jest dla kominka bezpieczne. Spala się bowiem równo i nie wydziela przy tym dużo dymu.
Najbardziej wartościowe dla komika jest twarde drewno z takich drzew jak dąb, buk czy grab. Podczas palenia się daje ono bardzo dużo ciepła. Nieco gorszym, ale również dopuszczalnym drewnem dla kominka jest lekkie drzewo topolowe lub lipowe. Ma stosunkowo niewielką kaloryczność, dlatego pali się krócej i daje mniej ciepła. Drewno tego rodzaju nadaje się świetnie na zimniejsze wieczory wczesną wiosną lub późną jesienią. Niestety w tym wypadku zdecydowanie częściej trzeba drewna dokładać. Na zimę najlepiej zaopatrzyć się w wyżej wspomniane drewno dębowe lub bukowe. Przy projektowaniu miejsca na kominek pamiętajmy również o tym, aby w jego sąsiedztwie zrobić niewielkie miejsce na składowanie drewna.
Jest to bardzo ciekawy pomysł na dosuszenie drzewa przed jego spaleniem. Pamiętajmy również o sezonowaniu drewna kominkowego. Typowe drzewo po ścięciu zawiera w sobie nawet 60% wody. Jest więc bardzo wilgotne i nie nadaje się do palenia. Dymi i daje bardzo niewiele ciepła. Aby spalić mokre drewno trzeba dodatkowo zwiększyć ciąg komina, co może dawać nam dodatkowe straty energetyczne. Sezonowanie to nic innego, jak pozostawienie drewna do wyschnięcia. Najbardziej praktyczne jest porąbanie drewna na mniejsze szczapy. Dzięki temu szybciej schnie a także jest od razu gotowe do użycia. Jego wilgotność maleje wtedy co prawda o około 20% jednak jest to już ilość wystarczająca do palenia nim w kominku. Dużo praktycznych porad na temat palenia w kominku udziela nam Castorama.