Posted by copy in Porady | 0 Comments
Drewniane blaty w kuchni – czy warto?
Blaty kuchenne wykonane z drewna to z pewnością efektowne rozwiązanie, ale czy też praktyczne? W takim pomieszczeniu jak kuchnia, drewno narażone jest nie tylko na działanie wilgoci, ale też na kontakt z ciepłymi naczyniami oraz na zarysowania, jakie mogą pojawiać się w trakcie przygotowywania posiłków. Czy zatem warto jest zdecydować się na takie blaty w kuchni?
Drewno w aranżacji wnętrz to klasyczny element wykończeniowy, który sprawia, że urządzane pomieszczenie staje się zarazem przytulne i eleganckie. We wnętrzarskiej modzie obecne jest od zawsze, dlatego decydując się na drewniane blaty możemy być pewni, że będzie to element ponadczasowy, który zawsze pozostanie modny.
Za i przeciw
Naturalne drewno w kuchni narażone będzie na działanie wielu czynników, które mogą doprowadzić do jego zniszczenia. Przykładowo w przypadku blatów z litego drewna, jeśli nie dopilnujemy dokładnego wycierania ich powierzchni, materiał może się wypaczyć. Drewniane blaty są także bardzo podatne na powstawanie zarysowań, dlatego całkowicie odpada krojenie jakichkolwiek produktów bezpośrednio na ich powierzchni. Ponadto nie można na nich stawiać gorących naczyń ani garnków, ponieważ pozostawią po sobie nieestetyczne odbarwienia.
Jak blat wybrać?
Jeśli jesteśmy zdecydowani na drewno w kuchni, do wyboru mamy drewno z rodzimych tzw. twardych gatunków lub egzotyczne. Do tych pierwszych zaliczają się dąb buk oraz jesion, a do drugich np. teak, merbau czy iroko. Wymienione tu gatunki różnią się nie tylko wyglądem, ale też właściwościami. Te egzotyczne cechują się zawartością olejków eterycznych, które hamują wnikanie wilgoci w głąb drewna, dlatego są lepszym rozwiązaniem do kuchni, zwłaszcza w pobliżu zlewu. Niestety drewno egzotyczne jest droższe.
Ponadto należy wybrać pomiędzy blatem litym a klejonym. Blaty lite są bardziej podatne na wypaczenia oraz kurczenie. Kolejnym istotnym elementem jest sposób wykończenia drewnianej powierzchni – może ona być olejowana lub lakierowana. Blaty olejowane są bardziej odporne na działanie wysokich temperatur, z kolei lakierowana powierzchnia lepiej znosi kontakt z wilgocią.
Niezależnie od wybranego wariantu blatu, należy liczyć się z koniecznością regularnej pielęgnacji i konserwacji. Blaty olejowane na początku należy olejować raz w miesiącu. Do czyszczenia takich powierzchni należy używać specjalnych preparatów, które mogą mieć kontakt z żywnością.