Posted by user in Produkty z drewna, Projekty, Rozwiązania | 0 Comments
Co siedzi pod schodami?
W domkach jednorodzinnych, na ogół, pozostaje kilka miejsc, które nijak nadają się do użytkowego zagospodarowania. Jedną z takich sfer jest obszar pod schodami – niewymierny, niski, trudny do funkcjonalnego wykorzystania. Czy na pewno? Podpowiadam, jak radzić sobie z tą niestandardową przestrzenią!
Nawet jeśli mamy w domu dwubiegunową konstrukcję, czyli tzw. schody łamane, śmiało możemy pokusić się o ładne ich obudowanie, wpisanie w charakter pokoju – przedpokoju, znajdującego się u pierwszych stopni schodów. Także betonowe, ciężkie konstrukcje, bardzo dobrze sprawdzają się jako zwieńczenie wszelkich mieszkaniowych aranżacji, Wystarczy dobrać do nich ciekawe materiały i projekty dobudówek.
Istnieją, oczywiście, stolarskie utrudnienia. Jak zabudować schody kręcone, zawieszone na słupie? Tu brak ambitnych rozwiązań. Podobnie, gdy schodki nie mają podstopnic, czyli pionowych części schodów. Pamiętajmy, że sprzęty gromadzone pod schodami szybciej się kurzą, a nie każdy może sobie pozwolić na urządzenie tam winiarni z pękatymi butelkami czy na wstawienie wymiarowej szafy, idealnie dopasowanej pod ażurową konstrukcję.
Jeśli jednak mamy na myśli stworzenie prostego schowka na szpargały czy domowe drobiazgi, skorzystajmy z gotowych, drewnianych rozwiązań. W sklepach nie brak teraz przesuwanych drzwi różnego typu bądź systemu półek na kółkach, wysuwanych spod schodów. Na zamówienie albo – wedle umiejętności – własnoręcznie – zmajstrujmy sporą szafę, wtopioną w ścianę przy stopniach. Tu schronienie znajdą większe zabawki naszych pociech, kosiarka do trawnika, schowek na pralkę, na większe urządzenia AGD.
Do schowka mogą prowadzić specjalne drzwi, przesuwane parawany. Pod stopniami legowiska znajdą nasze zwierzaki, kryjówkę – dzieciaki, a własny garaż – odkurzacz czy też zapas koców, pościeli, materacy. Pod poszczególnymi schodkami wiele osób instaluje pojemne szuflady. Lokujemy w nich narzędzia, gwoździe, śrubki, zapasowe żarówki lub mniej używane ozdóbki, stroiki itp.
I jeszcze coś ze stolarskiego stolika – porady majsterkowe – językowe. Schowek pod schodami składa się z policzka (to drewniany element, zasłaniający stopnie z boku), a także z podwaliny, czyli z listwy przypodłogowej. Między nimi lokuje się felc (tzw. wpust), a wzdłuż podwaliny puszczamy drewniany cokół. Teraz wystarczy jedynie montaż zawiasów, by schodkowa skrytka mogła otwierać się i zamykać. Do tego będzie potrzebna oczywiście dobra wiertarka. Jaka wiertarka będzie odpowiednia do Twoich potrzeb? Odsyłamy do artykułu.