lis 2, 2014

Posted by in Porady, Produkty z drewna, Rozwiązania | 0 Comments

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Zakrywają połączenia, chronią przed uderzeniami i pozwolą nam na ukrycie kabli – listwy przypodłogowe to więcej niż tylko elegancki element wykończenia mieszkania. Jak więc zamontować je w sposób dokładny i uważny?

Kiedy?

Nigdy nie zwlekajmy z montażem listew, czy ma to miejsce po remoncie czy przy urządzaniu mieszkania. Na pewno musimy wykonać to przed ostatecznym poprowadzneniem kabli, a odsuwanie tej czynności opóźni całą inwestycję. Gdy tylko wyschnie farba lub lakier, natychmiast zabierajmy się za przykręcanie ich do ścian.

Listwy z tworzyw sztucznych

Postępowanie z listwami przypodłogowymi zależy od wybranego rodzaju. Te zrobione z PCV (polichlorku vinylu) montuje się za pomocą kołków szybkiego montażu, które umieszczamy co 40–50 cm. Można także zamontować je za pomocą kleju montażowego, który nakładamy na środkowe pióro w tylnej części listwy.


listwy

Sąsiednie listwy łączymy za pomocą łączników (płaskiego na prostym odcinki ściany, wewnętrznego lub zewnętrznego w narożach) – wsuwamy w nie końcówki listew. Natomiast estetyczne wykończenie listew uzyskamy dzięki końcówkom zamykającym, które powinny być dołączone do zestawu.

Listwy drewniane i mieszane

Listwy z MDF (mieszanki żywicy i sklejki) najczęściej przyklejamy do ściany za pomocą kleju montażowego lub silikonu. Rozwiązanie to jest względnie tanie, jednak mało przyszłościowe, ponieważ z czasem klej zaczyna odchodzić. Dodatkowo, przy większym remoncie listwy trzeba będzie oderwać ze ściany, ryzykując przy tym ich uszkodzenie, a cały montaż trzeba wykonać od początku. Zadanie możemy sobie ułatwić, jeżeli użyjemy gotowego systemu montażu listew. Dzięki niemu nie tylko sprawnie zamontujemy listwy po raz pierwszy, ale w razie potrzeby, szybko zdemontujemy je przed kolejnym malowaniem czy przeprowadzeniem kabli.

Po dobraniu systemu montażu odpowiedniego do naszych listew, prace zaczynamy od dopasowania ich do ścian i równego przycięcia. Pamiętajmy, na końcach musimy pozostawić kilka wolnych milimetrów na narożniki, dlatego nie rozpędzajmy się z cięciem. Następnie klamry należy przymocować do ściany w odstępach co 40–50 cm. Jeżeli ściany są krzywe, musimy rozmieścić je w mniejszych odległościach od siebie, krzywiznę ściany łatwo wykryć za pomocą poziomicy czy wahadełka. Do montażu używamy wkrętów i kołków rozporowych bez względu na rodzaj systemu montażu. Po wykonaniu tej części prac możemy rozprowadzić przewody wzdłuż ścian, które chcemy ukryć za listwami.

Jeśli będziemy uważni i dokładnie, w efekcie będziemy się cieszyć eleganckimi listwami przypodłogowymi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *