Posted by Iza in Porady | 0 Comments
Jak zrobić karmnik dla ptaków?
Zima daje się we znaki nie tylko nam. Gdy ziemię spowija biały puch, ptakom znacznie trudniej jest znaleźć coś do jedzenia. Zobacz, jak samodzielnie wykonać karmnik, który pozwoli im przetrwać ten niełatwy, zimowy czas.
Z owym zadaniem powinny poradzić sobie również osoby, które nie mają smykałki do majsterkowania. W tym przypadku liczą się przede wszystkim dobre chęci, ponieważ karmnik możemy wykonać nawet ze zwykłej, plastikowej butelki.
Zacznijmy od narysowania krzyżyka ok. 15 cm od podstawy butelki. Prostopadle do niego, na sąsiedniej ściance należy narysować następny krzyżyk (10 cm od spodu pojemnika). Teraz na przeciwległych do krzyżyków ściankach (na tej samej wysokości) rysujemy okręgi o średnicy ok. 1 cm.
Następnie trzeba wykonać nożem nacięcia wzdłuż ramion krzyżyków oraz wyciąć narysowane okręgi. W otwory wkładamy dwie drewniane listewki (najpierw przekładamy je przez wycięte okręgi, a potem przez nacięte krzyżyki).
Szyjkę butelki mocno obwiązujemy sznurkiem lub kawałkiem drutu. Karmnik wypełniamy ptasimi przysmakami (nasiona rzepaku, siemienia lnianego, maku, pszenicy, ziarenka sezamu, prosa, słonecznika, kukurydzy, drobno posiekane orzechy itp.), zakręcamy butelkę korkiem i wieszamy na gałęzi.
Teraz coś nieco trudniejszego, ponieważ do wykonania tej ptasiej stołówki potrzebujemy nie plastiku i nożyczek, ale sklejki (mogą też by sosnowe deseczki) oraz młotka. Na początek do podstawy o wymiarach 25×17 cm należy przybić w rogach cztery kołki, które będą podpiera daszek.
Uwaga: dwa tylne kołki powinny być wyższe (ok. 20,5 cm w najwyższym punkcie oraz 19,5 cm w niższym punkcie), niż te przednie (odpowiednio 15,5 i 14,5 cm). Dobrze, by wszystkie były lekko ścięte, by dach był spadzisty.
Po ich przymocowaniu przybijamy do podstawy niewielkie listwy (max. 2 cm wysokości), dzięki którym ziarno nie będzie wypadać. Teraz jeszcze tylko trzeba przybić do kołków dach (trochę większy od podstawy).
Jeśli karmnik planujemy umieścić w słabo osłoniętym od wiatru miejscu, to powinniśmy dorobić boczne ścianki oraz ściankę tylną. Ptasią stołówkę najlepiej jednak zamontować tam, gdzie będzie dobrze widoczna z okna (ale też niedostępna dla drapieżników).
Zawsze możemy poprosić o wykonanie karmnika znajomego stolarza czy kupić gotowy w sklepie ogrodniczym lub markecie budowlanym. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zawsze pamiętajmy o regularnym uzupełnianiu pokarmu oraz usuwaniu niezjedzonych przez ptaki resztek.