Posted by Jacek in Narzędzia | 0 Comments
Która szlifierka do czego?
Szlifierki to urządzenia wszechstronne i praktyczne. Wygładzają powierzchnię, pomocne mogą być także przy remontach, np. do oczyszczania ściany ze starej farby. Tak jak w przypadku innych elektronarzędzi, tak i w tym wypadku, świat nie kończy się na jednym typie szlifierek. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądają, do czego służą podstawowe ich rodzaje oraz czym kierować się przy zakupie.
Szlifierka oscylacyjna
Narzędzie tego typu przeznaczone jest głównie do pracy na powierzchniach płaskich, ale można jej używać także na lekko zaokrąglonych kształtach. Szlifierki oscylacyjne charakteryzują się prostokątną lub kwadratową stopą, na którą można nałożyć za pomocą rzepów, lub specjalnych zaczepów odpowiednio przycięty papier ścierny. Im większa stopa oraz liczba oscylacji tym szybciej i wydajniej przebiega praca. Warto inwestować w szlifierki oscylacyjne z odsysaniem pyłu, jego brak przy intensywnej pracy, może prowadzić do szybkich usterek. Jeśli kupujemy tańszą szlifierkę, podpytajmy koniecznie, jak wygląda kwestia dostępności części zamiennych. W tańszych, budżetowych szlifierkach często bowiem pękają stopy szlifierskie.
Wariantem szlifierki oscylacyjnej jest szlifierka typu „delta”, której stopa ma kształt trójkątny, dzięki czemu łatwo można szlifować trudne dostępne zwykłą szlifierką powierzchnie.
Szlifierka mimośrodowa
Ten typ szlifierki uznawane są za najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Obok bowiem ruchu oscylacyjnego posiada również ruch obrotowy przez co nadają się również do szlifowania zgrubnego. Wyróżniamy dwa typy takich szlifierek: szlifierki mimośrodowe z ruchem wymuszonym i niewymuszonym. Te pierwsze nadają się świetnie do szlifowania zgrubnego, przez co są bardziej uniwersalne i przedstawiają więcej możliwości.
Szllifierki mimośrodowe charakteryzują się okrągłymi stopami, ale że przeważnie są one mniejsze niż w przypadku szlifierek oscylacyjnych, są od nich mniej wydajne. Dlatego wybierając szlifierkę mimośrodową o uniwersalnym charakterze, zwracać należy uwagę na to, by średnica tarczy była jak największa a mimośrodowość (czyli wartość wychylenia tarczy) – największa.
Szlifierka taśmowa
Ostatnim typem szlifierek do płaskich powierzchni jest szlifierka taśmowa. Jej głównym zastosowaniem jest szlifowanie zgrubne dużych powierzchni – np. podłogi. Praca takiej szlifierki polega na szybkim przesuwaniu się w linii prostej specjalnej taśmy. Im większe wymiary taśmy i szybkość przesuwu taśmy, tym szybsze acz mniej dokładne szlifowanie. Przy wyborze tego typu szlifierki warto zainwestować w specjalny statyw, dzięki któremu urządzenie można unieruchomić i zamienić je w szlifierkę stacjonarną, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zarówno ten typ, jak i pozostałe znajdziemy pod tym adresem.