Posted by Bartosz in Porady, Projekty | 0 Comments
Plac zabaw dla dzieci – na co zwracać uwagę
Kto z nas za młodu nie marzył o własnym domku na drzewie? O huśtawce, która byłaby dostępna kiedy tylko mamy na
to ochotę? O piaskownicy do której można zaprosić kolegów i koleżanki? Cóż, może i dla nas trochę za późno na takie zabawy, ale dla naszych dzieci te marzenia mogą być rzeczywistością.
Nie potrzeba wiele – kawałek wolnej przestrzeni na działce lub w ogrodzie, przemyślany zakup i trochę pracy przemieni nawet skromny kąt w krainę dziecięcej radości. Pamiętaj jednak o kilku podstawowych kwestiach.
Miejsce
Zacznij od wytyczenia przestrzeni – znajdź taką która będzie możliwe daleko od ulicy i widoczna z domu lub tarasu. Potrzebujesz przecież zajrzeć do bawiących się maluchów. Dobrze także jeśli będzie to miejsce ocienione i bezwietrzne. Jeśli możesz, wyznacz plac zabaw za pomocą niskiego płotku albo żywopłotu (byle nie kolczastego!), oprócz walorów wizualnych i ochrony przed zadeptaniem całej działki da to dzieciom poczucie że to ich własne „królestwo”. Nie chcesz także by ścieżka na plac wiodła przez rabatki i rośliny, ponieważ niejedna na tym ucierpi. Przygotuj się na dużo ruchu, lepiej żeby sama przestrzeń do zabawy była większa od samego zestawu i oddalona od pozostałych elementów ogrodu na co najmniej 2 metry. Pomyśl także o ławce dla pilnujących rodziców i odpoczywających maluchów, najlepiej w cieniu.
Podstawy
Na placu zobaczysz niejeden upadek. Lepiej się na to przygotuj, mentalnie i pod względem bezpieczeństwa. Powierzchnia powinna być pokryta trawą lub nawierzchnią amortyzującą. Wszelkie schody powinny być zabezpieczone poręczami, szczególnie jeśli z placu będą korzystać młodsze dzieci. Platformy i podesty powinny być zaopatrzone w balustrady, przynajmniej na wysokość 70 centymetrów. Jeżeli wykonujesz drewniane elementy własnoręcznie, pamiętaj koniecznie o zaokrąglenie kantów i dokładnym zalakierowanie na wypadek drzazg. Sprawdzaj także czy materiały z których wykonane są zabawki są bezpieczne, a lakiery nietoksyczne.
Co na plac?
Gdy już przepisom BHZ (Bezpieczeństwo i Higiena Zabawy)stanie się zadość, czas na dobór sprzętów. Podzielmy je wedle wieku odbiorców, dla tych najmłodszych niezbędna jest piaskownica. Pamiętaj by zaopatrzyć ją w sprzęt: wiaderka, łopatki i foremki. Wespół z bujakiem na sprężynach i zjeżdżalnią tworzy ona podstawowy zestaw. Dla starszych dzieci będziesz potrzebować huśtawki, najlepiej w zestawie z drabinkami i kładkami. Nie zaszkodzi również mały domek, który stanie się bazą główną lub sklepem. Wiadomo że z czasem dzieci wyrastają z placów zabaw, ale perspektywa domku na drzewie czy trampoliny potrafi skruszyć opory nawet najpoważniejszego nieletniego. Ogrodowy basen będzie atrakcją dla wszystkich znajomych Twojego dziecka, zwłaszcza że tym najmłodszym starczy niewielki brodzik
Materiały
Wybór sprzętów jest bardzo szeroki, można go ograniczyć do tych wykonanych z plastiku i drewna. Te pierwsze mogą różnić się jakością wykonania, znajdziesz takie które rozpadną się po jednym sezonie, znajdziesz i takie na długie lata. Ich zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne. W przypadku drewnianych zjeżdżalni i huśtawek, zadbaj o środki ochrony drewna.
Konserwacja
Jeżeli po Twoim ogrodzie biega również kot lub pies, przykrywaj na noc piaskownicę, nie chcesz żeby Twoje dziecko znalazło nad ranem „prezent” od swojego futrzaka. Znajdziesz także modele z zamontowanymi pokrywami. Raz do roku zrób przegląd placu pod kątem bezpieczeństwa – szukaj zardzewiałych śrub, luźnych desek i przetartych sznurów i od razu eliminuj każde zagrożenie.
Przydomowy plac zabaw to dobry pomysł na bezpieczną zabawę dla Twoich dzieci, więc warto o nim pomyśleć przed zbliżającą się wiosną. Z okazji swoich 17 urodzin market budowlany Castorama zaprasza na swoją stronę, gdzie znajdziesz mnóstwo produktów i inspiracji do stworzenia wesołej przestrzeni na swojej działce: http://www.castorama.pl/
Źródło zdjęć: pixabay.com