Posted by Wiktor in Narzędzia | 0 Comments
Ostrzenie dłut – jak się do tego zabrać?
Każda osoba, która miała kiedykolwiek do czynienia z obróbką drewna wie, jak ważne jest poprawne naostrzenie ostrzy tnących w poszczególnych urządzeniach oraz dłut i noży do strugania. Czynność ta zwykle zajmuje tylko kilka sekund, jednak znacznie skraca czas pracy z każdym kawałkiem drewna. Prawidłowego ostrzenia powinna nauczyć się osoba, która stolarką zajmuje się zawodowo oraz amatorzy, zwykle pracujący w przydomowych warsztatach.
Poważnie uszkodzone dłuta do drewna – czym naostrzyć?
Wszelkiego rodzaju dłuta mają to do siebie, że bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom. W wyniku długotrwałej pracy z konkretnym rodzajem dłuta, najczęściej ulega ono stępieniu. W zależności od modelu oraz materiału, z którego wykonane zostało dłuto, może stać się to po różnym czasie użytkowania. Dłuta bardzo uszkodzone, które nie nadają się do dalszej pracy z drewnem, można w bardzo łatwy sposób naprawić za pomocą grubego i twardego kamienia. Nie jest to jednak przypadkowy kamień, których widujemy setki na ulicach!
Do ostrzenia tego typu narzędzi wykorzystuje się specjalnie kamienie w kształcie prostopadłościanu, które zwykle posiadają dwie gradacje, czyli dwie powierzchnie o różnej twardości. Uszkodzone dłuta do drewna ostrzy się, po prostu pocierając stępionym ostrzem dłuta po powierzchni specjalnego kamienia.
Aby uniknąć poważnego uszkodzenia dłoni, która podczas pracy z drewnem jest przecież najważniejsza, należy wyposażyć się w dobry jakościowo stół stolarski, który będzie stabilny i wytrzymały. Najlepsze efekty ostrzenia jakichkolwiek narzędzi uzyskamy, wykorzystując do tego specjalną oliwę, którą nakładamy na początek kamienia do ostrzenia, a potem rozprowadzamy ją po całym kamieniu.
Ostrzałka do dłut – jak ją przygotować do pracy z dłutem?
Prawidłowe przygotowanie ostrzałki do dłuta zależy od tego, czy ostrzałka jest elektryczna, czy też przybiera formę kamiennej ostrzałki. W pierwszym przypadku należy sprawdzić, czy w poszczególnych częściach maszyny nie znajduje się woda, ponieważ narzędzia przechowywane w warsztatach są bardzo narażone na działanie wilgoci. Ponadto przed przystąpieniem do pracy warto naoliwić elementy ruchome w urządzeniu, jednak nie jest to konieczne każdorazowo.
Jeżeli natomiast ostrzałka do dłut przybiera formę kamienia, to przed przystąpieniem do ostrzenia należy włożyć go na jakiś czas do wody. Jeżeli taki kamień wykorzystywany jest dosyć często, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki kamień w czystej wodzie przechowywać. Znakomitym rozwiązaniem jest również kupno drugiego kamienia do ostrzenia, o dokładnie takich samych parametrach, który posłuży do wygładzania powierzchni na swoim odpowiedniku.
Idealnie naostrzone dłuta rzeźbiarskie, czyli jak przygotować stanowisko pracy do ostrzenia?
Dłuta rzeźbiarskie to najbardziej specjalistyczne dłuta, dlatego wymagają bardzo specjalistycznego ostrzenia. Podczas naprawy tego typu narzędzia, jednym z najważniejszych elementów jest prawidłowo przygotowane stanowiska pracy. Pierwszą rzeczą, która jest obowiązkowa w trakcie pracy w jakimkolwiek narzędziem stolarskim, to stabilny i wytrzymały stół stolarski.
Przed przystąpieniem do ostrzenia trzeba również wiedzieć, że najczęstszym urazem, do którego dochodzi w trakcie tego procesu, jest otarcie lub nawet przebicie dłoni. Dzieje się tak dlatego, że dłuto ostrzone jest na nieprawidłowym kamieniu do ostrzenia, w wyniku czego bardzo często zsuwa się i z dużą prędkością styka z powierzchnią dłoni. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zaopatrzyć się w dobre jakościowo imadła stolarskie lub uściski.
Dłuta snycerskie a ostrzałka wolnoobrotowa – czy to dobry sposób na ostrzenie?
Dłuta snycerskie mają to siebie, że och ostrzenie na standardowych kamieniach do ostrzenia jest niemal niemożliwe, ze względu na ich obły kształt. Dlatego do ich ostrzenia najczęściej wykorzystuje się ostrzałkę wolnoobrotową. Po zakupie tego urządzenia, proces ostrzenia jest w pełni zautomatyzowany, a przy odpowiednio zakonserwowanej maszynie, można liczyć na najwyższą jakość ostrości narzędzia pracy.