paź 22, 2014

Posted by in Narzędzia, Warsztat pracy | 0 Comments

A może by tak zostać stolarzem?

A może by tak zostać stolarzem?

Zawód stolarza jest bardzo ceniony w dzisiejszych czasach. Ręczne wykonanie oraz ozdobienie mebli z drewna cieszy się dużą popularnością oraz nadaje meblom wyjątkowości oraz niecodziennego znaczenia. 

Jak zostać stolarzem
Jak wiadomo, aby być dobrym w swojej pracy, trzeba lubić to co się robi. Dobrze jest więc, by miłość do drewna była w naszej krwi. Obróbka drewna jest bowiem pracochłonna, dlatego też wiele godzin spędzonych przy pracy, której się nie lubi może być męczące. Przydatna jest także wiedza ogólna i specjalistyczna na temat narzędzi, obróbki itd. Wiedzę tą nabędziemy w specjalnej szkole zawodowej, która przygotuje nas do zawodu. Oczywiście, jeśli pasję do drewna odkryje się w późniejszym wieku, istnieje wiele firm, które organizują kursy i warsztaty stolarskie.W Polsce pierwszy zawód stolarski powstał w Krakowie w XV wieku. Dokładnie w 1489r. Zaś pierwsza szkoła meblarska została stworzona niecałe 300 lat później przez Stanisława Konarskiego.

Czym zajmuje się stolarz
Główne prace stolarza wiążą się z obróbką ręczną i mechaniczną drewna, wytwarzaniem mebli oraz ich remontem, a także wykonywaniem, montażem, modernizacją stolarki budowlanej i otworowej. W ostatniej kategorii zawierają się między innymi modernizacja drzwi oraz okien.

Jakimi narzędziami posługuje się stolarz
Do najważniejszych narzędzi stolarza zaliczamy narzędzia ręczne takie jak młotek, strug, dłuto czy piła oraz elektryczne, to których należą szlifierki, tokarki, frezerki oraz pilarki. Oprócz posługiwaniem się narzędziami, stolarz powinien umieć rozróżniać gatunki drzewa oraz materiały drewnopodobne. Ponadto musi mieć wiedzę z zakresu właściwości i przeznaczenia naturalnych oraz chemicznych środków, które stosowane są w stolarstwie.

Zawód stolarza nie jest zawodem prostym, lecz bardzo przyjemnym. Rzeczy stworzone przez stolarz przeważnie cieszą się uznaniem wśród odbiorców.  Zapotrzebowanie na meble i ich obróbkę z pewnością jeszcze przez długie lata będzie nieodłączną częscią rynku.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *