wrz 19, 2014

Posted by in Produkty z drewna | 0 Comments

Bielenie i przybielanie drewna

Bielenie i przybielanie drewna

Drewno to wdzięczny materiał. Można nadać mu pożądany kolor, a jednym z najbardziej pożądanych jest biel. Bielenie drewna jest bardzo proste.

Aby bielić drewno należy zaopatrzyć się w papier ścierny o typie grubości ziaren 60 lub 80, dwie bawełniane szmatki lub dwie gąbeczki do mycia naczyń, miseczkę z wodą, mały pędzelek i wosk do bielenia drewna.

Na początek trzeba użyć papieru ściernego. Nie ważne czy materiał, z którym pracujemy to deski surowe czy nie. Jeśli drewno było wcześniej malowane lub lakierowane, papierem ściernym zetrzemy warstwę lakieru. Poza tym papier ścierny nada drewnu gładkości, ustrzeże nas przed drzazgami w przypadki drewna surowego oraz ładnie wyeksponuje słoje drewna.

Drewno można dodatkowo wyszczotkować drucianą szczotką, zawsze zgodnie z kierunkiem słojów. Następnie zwilżamy jedną szmatkę lub gąbeczkę i przykładamy ją do drewna. Drugą szmatką lub gąbeczką nakładamy wosk do bielenia drewna. Robimy to okrężnymi ruchami, by wosk wszędzie dotarł. Tylko od nas zależy ile warstw wosku nałożymy. Im więcej, tym drewno będzie bardziej białe, a słoje mniej widoczne. Kolejną warstwę nakładamy zawsze po wyschnięciu poprzedniej, nigdy na warstwę mokrą. Dodatkowo bielone drewno możemy polakierować i przetrzeć suchą ściereczką. Pędzelka używamy, by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Jeśli nie chcemy do końca białych mebli, możemy je tylko trochę przybielić. Wtedy zanim wosk biały zdąży wyschnąć, nakładamy warstwę wosku bezbarwnego do drewna i ścieramy biały wosk za pomocą świeżej ściereczki. Słoje będą wtedy bardzo dobrze widoczne, a efekt będzie równie ciekawy jak w przypadku drewna bielonego.

Białe meble i drewniane białe dodatki pasują do stylu angielskiego, skandynawskiego i romantycznego. Pasują zarówno do klasycznych jak i nowoczesnych wnętrz. Mogą z powodzeniem zostać użyte do aranżacji dziecięcego pokoju, by przełamać różowe i niebieskie stereotypy. Ładnie komponują się z różami, fioletami, turkusami, seledynami i z kontrastową czernią.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *