wrz 18, 2012

Posted by in Ciekawostki, Projekty | 0 Comments

Darmowe projekty mebli ogrodowych

Internet jest nieocenioną pomocą w realizacji wielu pasji, także pasji stolarskiej. Okazuje się bowiem, że znajdziemy w nim nie tylko porady na blogach takich jak ten, lecz także bardzo użyteczne i ciekawe oprogramowanie pomocne w realizowaniu naszego hobby. Dzięki niemu możemy na przykład zbudować meble ogrodowe własnej roboty.

Oczywiście, takie meble można równie dobrze kupić nawet bez konieczności wychodzenia z domu, na przykład w sklepie internetowym Leroy Merlin. To jednak pociąga za sobą duże koszty, a nie przynosi zapalonym majsterkowiczom żadnej satysfakcji.

W realizacji tak dużego przedsięwzięcia jak budowa mebli ogrodowych problemem mogą być przede wszystkich odpowiednie projekty, a raczej ich brak. Tu jednak z pomocą przychodzi nam jedna z wielu usług firmy Google: Trimble 3D Warehouse. Usługa ta pozwala na projektowanie modeli 3D najprzeróżniejszych obiektów i późniejsze dzielenie się nimi w sieci z innymi użytkownikami. W tej chwili znajdziemy tam mnóstwo modeli bardzo różnego rodzaju, dużo jest na przykład rzeczywiście istniejących budynków, ale znajdują się tam również projekty mebli do samodzielnego wykonania. Aby je odnaleźć, wystarczy wejść na http://sketchup.google.com/3dwarehouse/, gdzie możemy skorzystać z prostej wyszukiwarki. Pośród wyników wyszukiwania można znaleźć ławki, stoły, krzesła piknikowe i wiele, wiele innych. Ponieważ baza jest międzynarodowa, lepiej nazwy wpisywać w języku angielskim.

Pobrane projekty należy przeglądać w programie Google Sketchup, który również jest do pobrania na wskazanej powyżej stronie. To bardzo ciekawe i praktyczne oprogramowanie, warto się z nim zapoznać, gdyż umożliwia między innymi przeskalowywanie i modyfikowanie gotowych projektów, a także tworzenie własnych. Do tego jest zupełnie darmowy.

Nowi użytkownicy mogą czuć się znowu nieco zagubieni, jednak Google przygotował całą serię poradników wideo, które zamieścił na YouTube. Dzięki nim łatwiej będzie opanować cały program.

Niestety, one również są wyłącznie po angielsku. Jednak nawet jeżeli ktoś nie zna tego języka, to samo Google Sketchup jest na tyle intuicyjne, że podstawowe pomiary projektów mebli ogrodowych można wykonać, także nie znając angielskiego.

Meble ogrodowe to tylko część możliwości, jakie udostępnia nam ten program, ale próba ich wykonania może być idealnym wstępem do projektów jeszcze bardziej skomplikowanych i czasochłonnych.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *