lis 25, 2014

Posted by in Narzędzia | 0 Comments

Do czego służy mikroskop warsztatowy?

Każdy maniak majsterkowania chciałaby, aby jego warsztat wyposażony był we wszystkie narzędziowe wynalazki. Nawet jeżeli niezbyt często by z nich korzystał. Jednym z takich cudeniek jest mikroskop warsztatowy.

To narzędzie pomiarowe wykorzystuje się do wykonywania bardzo dokładnych, optycznych wyliczeń. Ten wynalazek, całkowicie bezdotykowo, mierzy długość przedmiotu w układzie współrzędnych, a także oblicza kąty.

Mikroskop warsztatowy swoje zastosowanie odnajduje najczęściej w pomiarowych laboratoriach, a także w przemyśle maszynowym, w izbach pomiarowych i narzędziowniach.

Ten szczególny mikroskop, tak jak i każdy inny, zawiera w swojej budowie układ optyczny. Dzięki niemu mamy możliwość oglądania przedmiotu, który chcemy zmierzyć, przez specjalny okular, na matówce lub także na monitorze, dzięki dodatkowemu podłączeniu kamery. Maksymalna wartość powiększenia jaką możemy tu uzyskać to pięćdziesięciokrotny zoom. Najczęściej nie ma jednak potrzeby większych zbliżeń, tak jak to ma miejsce podczas obserwacji biologicznych. Stół warsztatowy to przecież nie naukowe laboratorium.

Przystępując do mierzenia przedmiot należy umieścić na specjalnym obrotowym stoliku, a dzięki śrubom mikrometrycznym będziemy mieli możliwość jego przesuwania w prostopadłych do siebie kierunkach.
Aby rozszerzyć zakres maksymalnych odległości pomiarowych konieczne jest wykorzystanie płytek wzorcowych, które montuje się pomiędzy zderzakiem sań, a nieruchomą płytką oporową.

Mikroskopy warsztatowe dostępne są w dwóch wielkościach. Stąd też rozróżnienie na mały i duży mikroskop warsztatowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *