cze 22, 2015

Posted by in Projekty, Rozwiązania | 0 Comments

Dom drewniany – wady i zalety

Dom drewniany – wady i zalety

Kiedyś dość intensywnie zastanawiałem się nad wadami i zaletami domów drewnianych, trochę poszperałem też w sieci i zebrałem wszystko w jednym miejscu i tym razem chciałem się podzielić tymi spostrzeżeniami z Wami, drodzy Czytelnicy. Któż nie chciałby zamieszkać w takim miejscu, gdzie pachnie drewnem?

Jeśli chodzi o zalety domów drewnianych to na pierwszym miejscu należy postawić nasze zdrowie. Przebywając w takim domu możemy się poczuć, jakbyśmy mieszkali w środku lasu i oddychali powietrzem, którym oddycha też drewno. Po drugie istotny jest też czas budowy takiego domu – jeśli mówimy o takim, co do którego materiały nie są obronione, potrzeba około trzech miesięcy, w przeciwnym razie wymarzony dom może się nim stać po kilku dniach. Domy drewniane są też zdecydowanie lżejsze, w stosunku do murowanych, co wydaje się być oczywiste. Dzięki temu mniej zapłacimy za transport materiałów. Projekt domu drewnianego jest projektem prostym – nie ma mowy o wymyślnych rozwiązaniach technologicznych – wszystko udaje się więc wybudować zdecydowanie szybciej. Dom drewniany można wybudować także w zimie, gdyż nie ma potrzeby wykonywania prac typu murowanie, czy betonowanie. Tego typu konstrukcje można też w łatwy sposób przebudowywać, na przykład jeśli chodzi o przenoszenie ścianek, czy też naprawę. Dom drewniany jest ciepły i łatwo go ogrzać, bo ściany i dach wyłożone są dodatkowo folią paroizolacyjną i izolacją cielną.

Domy drewniane mają też swoje wady. Do jednej z nich, choć to kwestia sporna można zaliczyć fakt, iż są one jeszcze mało rozpowszechnione w Polsce, jednak trend budowy tego rodzaju domów dociera do nas powoli ze Skandynawii i Stanów Zjednoczonych. Istnieją tez pewne ograniczenia konstrukcyjne, dotyczące długości belek stropowych i trzeba się wspomagać specjalnymi stropowymi dźwigami. Brak też jednolitej normalizacji – często rozstaw belek, słupków, czy krokwi dachowych jest różny, co powoduje, że wydaje się więcej pieniędzy na koszty budowy i materiały budowlane – konstrukcje wymagają modyfikacji.

Jak widać tego typu rozwiązanie ma i wady i zalety, ja jednak mam nadzieję, że spirala się bardziej nakręci i domów z drewna będzie w Polsce coraz więcej.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *