wrz 11, 2014

Posted by in Produkty z drewna | 0 Comments

Drewniane meble ogrodowe i ich pielęgnacja

Drewniane meble ogrodowe i ich pielęgnacja

Drewno jest materiale, który najlepiej prezentuje się wśród zieleni. Jako naturalny materiał idealnie współgrać będzie z ogrodem zaprojektowanym w jakimkolwiek stylu.

Jesteśmy już niemal specjalistami do spraw drewna, więc doskonale zdajemy sobie sprawę, że materiał ten wymaga dobrej impregnacji, szczególnie gdy przedmiot z niego wykonany będzie narażony na nieustanne działanie różnych niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Meble ogrodowe najczęściej wykonywane są z drewna sosnowego, świerkowego, dębowego, bukowego, olchowego, brzozowego, a także z drewna robinii, teaku, bangkirai czy eukaliptusa. Należy wiedzieć, że meble wyprodukowane drewna drzew egzotycznych. Mogą one służyć nam nawet ćwierć wieku, z czego meble z drewna naszych rodzimych drzew, aż o połowę krócej.

Przewaga drewna egzotycznego polega na tym, że ma ono w sobie o wiele więcej naturalnych tłuszczy, które dodatkowo je zabezpieczają przez deszczem, słońcem, ale także szkodnikami i grzybami.

Meble ogrodowe z naszych polskich drzew należy koniecznie zaimpregnować. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się oleje, farby i lakiery. Nie wystarczy jednak wykonać impregnacji tylko raz. Najlepiej jest powtarzać je co sezon.

Najważniejszym jest tu zabezpieczenie słojów drewna przed wnikaniem w ich głąb wody, która powoduje pęcznienie drewna, pękanie i wypaczanie. Ciągłe nastawienie drewnianych powierzchni na promienie słonecznie również powoduje niepożądane reakcje. Drewno szarzeje, staje się szorstkie i porowate.

Decydując się na zakup gotowych, drewnianych mebli ogrodowych najlepiej zwrócić uwagę czy materiał został wcześniej zaimpregnowany ciśnieniowo. Proceder ten bowiem powoduje, że impregnat znajduje się w całym przekroju drewna, a nie tylko na jego powierzchni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *