lis 27, 2014

Posted by in Produkty z drewna | 0 Comments

Drewno w łazience

Drewno w łazience

Łazienka to miejsce niezbyt sprzyjające elementom drewnianym. Większości z nas to pomieszczenie kojarzy się tylko z płytkami ceramicznymi. Dobra nowina dla amatorów drewnianych aranżacji wnętrz. Także łazienka może być wyposażona w naturalne drewniane meble czy podłogi.

 

Oczywiście musi to być gatunek drewna szczególnie odporny na niekorzystne warunki, czyli na zmiany temperatury i wysoką wilgotność. Doskonałym materiałem jest Merbau – drewno importowane z Indonezji, Melanezji, Tajlandii a nawet z Chin. Często wykorzystuje się je do robienia parkietów, elementów wykończeniowych, balustrad, a nawet budowli portowych czy opakowań do chemikaliów. Merbau ma bardzo dużą odporność na wilgoć i jest bardzo twarde. Parkiety z egzotycznego drewna wyglądają bardzo luksusowo, mimo że nie kosztują majątku. Posiada także bardzo przyjemną barwę – od cimnobrązowej po brązowo-czerwoną. Między włóknami znajduje się żółty pyłek, co po polakierowaniu desek daje efekt delikatnych złotych refleksów. Jego ciemna barwa i struktura sprawiają, że ewentualne zarysowania nie będą bardzo widoczne. Merbau jest najbardziej popularnym drewnem egzotycznym.

Drugim często stosowanym drewnem jest Teak, sprowadzany z Birmy, Tajlandii, Indii, Australii i Ameryki Południowej. Z powodzeniem może być stosowany w łazienkach, saunach, na tarasach i budynkach użyteczności publicznej ze względu na dużą wytrzymałość. Jest znacznie jaśniejsze od Merbau, ale jego barwa może się zmieniać na ciemniejszą z upływem czasu. Można temu zapobiec stosując specjalny preparat z filtrami UV. Często występują w strukturze drewna pojedyncze czarne nitki i duże słoje, co daje bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Drewno teakowe jest bardzo odporne na starzenie, gnicie i infekcje pasożytnicze. Takie podłogi drewniane są, zresztą słusznie, coraz popularniejsze w naszym kraju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *