lut 23, 2012

Posted by in Produkty z drewna, Warsztat pracy | 0 Comments

Ekologiczna komoda – jak ją wykonać?

Ekologiczna komoda – jak ją wykonać?

W lutym dni robią się nieco dłuższe, można więc poświęcić parę godzina na prace w domowym warsztacie. Dziś chciałbym opowiedzieć, jak z palet i prostych dodatków, stworzyć praktyczną, niewielką komodę. Przyda się ona do przedpokoju lub do pokoju, pod telewizor, pod sprzęt muzyczny. 

 

Niezbędnikiem w tej sytuacji będzie: zestaw nóg meblowych, trio porcelanowych gałek do dekoracji, emalia akrylowa w kolorze białym, satynowym, bejca typu dąb średni, klej do drewna, pędzel płaski – mały i szeroki. I już możemy przystąpić do stolarskiej pracy.

Najpierw powierzchnię palet należy przeszlifować szlifierką z papierem ściernym. Tak przygotowane deski malujemy szerszym pędzlem – bejcę rozprowadzamy równomiernie, w celu uzyskania intensywnego odcienia i podkreślenia naturalnego rysunku słojów.

Drewniane nóżki (najładniejsze są te imitujące kształt pionków szachowych) malujemy białą, matową farbą akrylową, która będzie pięknie kontrastować z ciemnym brązem naszej komody. Aby mebel był wyższy – umocujmy go na podwójnych nóżkach. Do montażu użyjmy kleju.

Porcelanowe gałki pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną – przyklejamy je do drewna. Im bardziej są kontrastowe (biała porcelana, gładka faktura), tym lepiej zaprezentują się na ciemnej politurze desek. Między palety możemy włożyć wiklinowe lub metalowe koszyczki, idealne do przechowania codziennych drobiazgów. Komoda łączy styl ekologiczny z francuskim szykiem, sprawdzi się więc w mieszkaniu energicznego singla, jak i w większym gospodarstwie, w którym każdy kąt utrzymany jest w innym charakterze. Ten mój nazywam nieco siermiężnym, surowym konceptem – przełamanym estetycznymi dodatkami i ciekawą barwą komódki. Do pielęgnacji starego – nowego nowego mebla wystarczą domowe środki czystości plus sprawdzone impregnaty do drewna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *