lip 21, 2014

Posted by in Warsztat pracy | 0 Comments

Frezarki w przydomowych warsztatach

Frezarki w przydomowych warsztatach

Wśród maszyn do precyzyjnej obróbki drewna szczególną rolę odgrywają frezarki. Za pomocą tych urządzeń można uzyskać niemal dowolny kształt. Choć frezarki najczęściej spotkać można w specjalistycznych zakładach, znajdują również zastosowanie w amatorskich warsztatach.

Ze względu na system pracy wyróżniamy rozmaite typy frezarek. Do najszerzej rozpowszechnionych należą frezarki górnowrzecionowe. Dzięki nim zaokrąglimy krawędzie, wytniemy kształt, utworzymy wycięcia czy rowki, a także porzeźbimy w drewnie. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych umiejętności i kreatywności. Frezarki bowiem to niezwykle wszechstronne i pomocne urządzenia – niestety za ogromne ich możliwości trzeba trochę zapłacić.

Najważniejszym parametrem frezarek jest ich moc. Najbardziej uniwersalne będę te urządzenia o moc 1000-1500 W, które w zupełnością wystarczą nam do warsztatu. Jeśli jednak wiemy, że frezarkę będziemy używać do niewielkich prac, jak kształtowanie krawędzi czy wycinanie rowków, to możemy śmiało kupić urządzenie zaopatrzone nawet w razy mniejszą moc. Im większa moc, tym większe także obroty frezarki, najczęściej spotyka się narzędzia pracujące w zakresie od 5 000 do 30 000 obr/min. Prędko obracające się wrzeciono skutkuje nie tylko większą prędkością skrawania, ale również dokładnością i gładkością uzyskanej powierzchni. Kolejną istotną kwestią jest również głębokość frezowania, która w amatorskich narzędziach sięgać może nawet 80 mm.

Ważnym elementem frezarek są frezy. Na rynku znajdziemy mnóstwo rozmaitych frezów. Na początek warto kupić kilka rodzajów tańszych frezów wykonanych z węglika spiekanego, by zobaczyć, które przydadzą się nam podczas pracy. Dobrym pomysłem jest również podpytanie kompetentnej osoby. Po nabraniu doświadczenia sami będziemy wiedzieć, czego potrzebujemy – wówczas warto zainwestować we frezy z lepszej jakości.

Na koniec warto przypomnieć uniwersalną zasadę kupna elektronarzędzi, by nie kupować bezimiennych chińskich produktów bez gwarancji i dobrego serwisu. Często bowiem taka tania frezarka nie tylko bywa awaryjna, ale zdarza się, że jest również wadliwie zaprojektowana, która w razie usterki może poważnie zagrozić zdrowiu użytkownika.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *