lis 8, 2014

Posted by in Rozwiązania | 0 Comments

Impregnacja drewna

Impregnacja drewna

Podstawowym materiałem, z którym ma do czynienia stolarz do drewno. W pewnym etapie jego pracy dochodzi do czynności zwanej impregnacją. Jak się za to zabrać i na czym dokładnie polega?

Czym jest impregnacja
Impregnacja drewna jest zabezpieczeniem drewna przed działaniem wilgoci, pleśni, owadów oraz m.in. ognia poprzez nasycenie drewna roztworem żywic, rozpuszczalnego soku oraz pozostałymi substancjami chemicznymi. W zależności od zastosowanej metody impregnacja drewna może zabezpieczyć drewno od 2 do kilkudziesięciu lat.

Jak przygotować drewno i jakie narzędzi wybrać do impregnacji
Przygotowane drewno przede wszystkim powinno być suche. Narzędzia jakie będą nam potrzebne do wykonania najprostszej impregnacji to : pędzel (najlepiej z włosiem przeznaczonym do rozpuszczalników) oraz sam impregnat (możliwość kupna gotowego).

drewno

Impregnowanie drewna
Przed bezpośrednim nałożeniem impregnatu należy go dokładnie wymieszać. Następnie szybkimi ruchami I  nakładajmy preparat na drewno. Używając półsuchego pędzla rozprowadźmy go po drewnie. Pamiętajmy, by zacząć od miejsca pomalowanego jako pierwsze i by rozprowadzać preparat wzdłuż słojów.  Mając pomalowane drewno należy zostawić je na ok 14h ( 2h/-2h) do wyschnięcia. Po danym czasie należy nałożyć warstwę lakierobejcy, specjalnej farby do stolarki bądź nałożyć kolejną warstwę impregnatu. Chcąc zwiększyć przyczepność drewna, polecane jest jego szlifowanie pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw. Każda kolejna warstwa także schnie ok 14h ( 2h/-2h). Jeśli będziemy wbijać w drewno np. gwoździe to użyjmy kolejnej warstwy, która dodatkowo wzmocni drewno.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *