cze 11, 2014

Posted by in Porady | 0 Comments

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drewniane podłogi urzekają nas przede wszystkim naturalnością i gustownym wyglądem, który wpasowuje się do większości wnętrz. Dlatego też tak często decydujemy się na posadzki wykonane z drewna. Aby takie podłogi służyły nam przez długi czas, powinniśmy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji.

Podłogi wykonane z drewna nadają pomieszczeniu klasy i stylu, a jednocześnie są przy tym bardzo ciepłe przytulne. Ich niewątpliwą zaletą jest trwałość i wytrzymałość, jednak należy je systematycznie pielęgnować. Możemy używać do tego specjalnych preparatów, ale powinniśmy pamiętać również o prawidłowej eksploatacji drewna.

Codzienna pielęgnacja

Drewniane podłogi narażone są przede wszystkim na działanie takich czynników jak woda i piasek, dlatego trzeba je przed nimi zabezpieczać. Do codziennego czyszczenia wystarczy nam zwykła szczotka i odkurzacz. Ważne jest aby piasek ani żwir nie miał zbyt długiego kontaktu z podłogą, bowiem ściera i rysuje wierzchnią warstwę drewna. Z tego właśnie powodu powinniśmy pamiętać o regularnym zamiataniu podłogi i usuwaniu z niej wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Podłogi wykonane z drewna nie powinny mieć także  długotrwałego kontaktu z wodą, która powoduje jego pęcznienie. Wszelkiego rodzaju płyny, które zdarzy nam się wylać na podłogę, powinniśmy od razu wycierać. W eksploatacji drewnianej podłogi nie bez znaczenia jest również temperatura i wilgotność, w której jest ona użytkowana. Nie są zalecane duże wahania temperatur oraz silne działanie klimatyzacji i ogrzewania podłogowego. Optymalna temperatura to 18-25 stopni, natomiast wilgotność 45-65%.

Konserwacja podłóg lakierowanych i olejowanych

Drewniane podłogi lakierowane nie wymagają w zasadzie specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza regularnym czyszczeniem. Większe zabrudzenia możemy przetrzeć wilgotną szmatką, a raz na jakiś czas podłogę należy umyć z dodatkiem środka do mycia drewnianych podłóg. Jeżeli drewno straciło swój dawny blask, to możemy zastosować specjalne preparaty, które nadadzą jej jednolity wygląd i dodatkowo stworzą kolejną warstwę ochronną. Więcej troski wymaga natomiast podłoga olejowana, którą co 2-3 miesiące należy poddawać zabiegowi ponownego olejowania. W sklepach dostępna jest bogata oferta środków, które przydadzą nam się do pielęgnacji drewnianych podłóg. Co ważne, producenci zadbali również o osoby z różnego rodzaju alergiami – więcej o farbach i lakierach tego typu można dowiedzieć się tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *