sty 11, 2013

Posted by in Bez kategorii | 0 Comments

Jak dbać o drewniane meble?

Jak dbać o drewniane meble?

Meble drewniane mogą nam służyć latami, jeśli tylko zapewnimy im odpowiednią pielęgnację.

Meble drewniane nadają naszemu wnętrzu „szlachetniejszy” charakter. Warto więc wiedzieć jak o nie dbać, żeby przez długie lata wyglądały jak nowe. 

Pierwsza zasada mówi, że mebli drewnianych nie powinniśmy myć samą wodą, która może spowodować zmianę koloru drewna. Mebli drewnianych nie powinno ustawiać się blisko źródła ciepła, ponieważ wysoka temperatura uszkadza drewno. Często popełnianym błędem jest przecieranie mebli płynami do mycia naczyń. To nie jest preparat przeznaczony do drewna i z łatwością może uszkodzić jego strukturę.
I najważniejsze nigdy nie stawiajmy bezpośrednio na powierzchni mebli gorących naczyń, np. kubka z herbatą, ponieważ mogą one zostawić trudne do usunięcia ślady.

stol

Meble lakierowane możemy umyć wodą, bezpieczniej jednak zastosować odpowiedni środek do mebli lakierowanych. Niewielką ilość preparatu nakładamy na odkurzoną powierzchnię i delikatnie polerujemy.

Meble olejowane czyścimy przy pomocy szmatki nasączonej specjalnym olejem. Pamiętajmy, aby wykonać te czynność co kilka tygodni. Olej nie tylko czyści drewno, ale także doskonale je konserwuje. Systematyczna konserwacja pomoże w usunięciu rys, a drewno stanie się trwalsze i bardziej odporne na urazy mechaniczne.

Meble woskowane czyścimy mleczkiem z dodatkiem wosku. Mleczko należy wybrać odpowiednie do rodzaju drewna (jasne lub ciemne). Meble woskowane są szczególnie narażone na działanie wysokich temperatur, dlatego nie wolno na nich stawiać gorących naczyń. Cienka warstwa wosku może się rozpuścić i spowodować nieodwracalne odbarwienia. Ponadto są bardziej podatne na wchłanianie brudu, więc powinniśmy je codziennie przecierać ściereczką z mikrofibry.

Meble bejcowane czyścimy na sucho lub środkiem specjalnie do nich przeznaczonym. Ich wadą jest to, że są słabo odporne na wnikanie brudu i kurzu. Zaletą z kolei jest to, że gdy ich kolor z czasem zblednie, można go odświeżyć malując mebel ponownie tą samą bejcą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *