Posted by KasiaW in Ciekawostki, Produkty z drewna, Rozwiązania | 0 Comments
Jak dbać o drewniane meble?
Wielu z nas ma w domu drewniane meble. Niewielu wie jednak jak tak naprawdę o nie dbać. Meble wymagają bowiem innej pielęgnacji w zależności od sposobu wykończenia, gatunku drewna i strefy klimatycznej, z której ono pochodzi Dzięki odpowiedniej konserwacji nasze meble nie utracą naturalnego blasku i ciepłego wyglądu.
Cztery złote zasady:
-
Większość wykonanych z drewna sprzętów nie lubi wody. Wilgoć może powodować wyblaknięcie koloru, a nawet gnicie, dlatego powierzchnie mebli należy przecierać najwyżej wilgotną ściereczką a rozlane płyny szybko usuwać;
-
Równie niekorzystnie na wygląd mebli wpływają zmiany temperatury i długotrwałe nasłonecznienie, dlatego nie należy stawiać mebli zbyt blisko systemów grzejnych;
-
Warto także zwracać uwagę na to, co stawia się na drewnianych blatach (stołach, półkach czy biurkach). Niektóre przedmioty – jak np. kubek z gorącym napojem – mogą spowodować trwałe uszkodzenie powierzchni poprzez odbicie się okrągłego spodu. Dlatego warto za każdym razem stawiać kubki na specjalnych podkładkach;
-
Przede wszystkim jednak należy czyścic i konserwować powierzchnię mebli. Na rynku dostępnych jest wiele przeznaczonych do tego środków, które zawierają naturalne woski i oleje. Ich używanie zabezpieczy drewno przed brudem, kurzem i wilgocią, a dodatkowo nada połysk. Przed użyciem specyfiku należy jednak upewnić się do jakiego rodzaju mebli jest on przeznaczony i przeczytać ulotkę informującą o sposobie użytkowania.
Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom mebli drewnianych:
1. meble drewniane lakierowane
Meble drewniane lakierowane są łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ gładka, wodoodporna powierzchnia pozwala na używanie wielu środków, bez obawy ich zniszczenia. Na co dzień można stosować miękką gąbkę lub ściereczkę lekko zwilżoną wodą. Raz na jakiś czas dobrze jest użyć preparatu na bazie wosku pszczelego przeznaczonego do tego rodzaju mebli. Większość środków nakłada się za pomocą miękkiej szmatki na suchą powierzchnię a następnie pozostawia na klika minut i dokładnie poleruje.
2. Meble drewniane olejowane
Wymagają większej uwagi i troski Na co dzień należy przecierać je wilgotną ściereczką zgodnie z usłojeniem. Mocniejsze zabrudzenia można usunąć wodą z dodatkiem mydła przeznaczonego do powierzchni olejowanych. Po kupnie mebla przez jakiś czas warto konserwować go olejem za pomocą suchej szmatki. Początkowo zabieg można ten wykonywać co 8-10 tygodni, z czasem ograniczyć do 2-3 razy w roku. Warto wspomnieć, że zaletą mebli drewnianych olejowanych jest łatwość usuwania wszelkiego rodzaju przetarć czy rys powstałych na ich powierzchni. Wystarczy użyć drobno-ziarnistego papieru ściernego i ponownie nanieść olej.
3. Meble drewniane woskowane
Pielęgnacja jak w przypadku mebli drewnianych olejowanych, tyle że używane preparaty powinny być przeznaczone do mebli drewnianych woskowanych. Środek pielęgnacyjny powinno się nakładać na czystą, bawełnianą ściereczką (nie na mebel) i okrężnymi ruchami wcierać w jego powierzchnię. Po kilku minutach nadmiar wosku można zebrać, a całą powierzchnię dokładnie wypolerować.
4. Meble fornirowane
Meble fornirowane (okleinowane) są przez wielu producentów klasyfikowane jako drewniane. Meble fornirowane posiadają cienką warstwę drewna na powierzchni, dlatego powinno się je pielęgnować tak samo, jak meble z drewna. Należy jednak stosować dużo mniejszą dawkę środków konserwujących ze względu na cienkość okleiny. Chociaż tego typu meble wyglądają bardzo podobnie do mebli z pełnego drewna, są dużo delikatniejsze. Należy dlatego pamiętać, by nie stawiać ciepłych naczyń bezpośrednio na powierzchni mebla, ponieważ mogą pozostać ślady lub fornir może popękać.