sie 5, 2016

Posted by in Porady | 0 Comments

Jak odnowić blat kuchenny?

Jak odnowić blat kuchenny?

Nawet najlepiej zabezpieczone drewno z czasem może ulec pewnym uszkodzeniom. Na jego powierzchni powstają odbarwienia, rysy oraz nieestetyczne plamy. Drewniane blaty kuchenne prezentują się znakomicie, jednak utrzymanie ich w nienagannym stanie wymaga sporo zachodu. Na szczęście jednak, nawet jeśli pojawią się uszkodzenia, drewno możemy odnowić i ponownie nadać mu atrakcyjny wygląd.

Drewno w kuchni to aranżacyjny strzał w dziesiątkę. Blaty wykonane z tego materiału nadają pomieszczeniu nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również sprawiają, że panuje w nim przytulna, ciepła atmosfera. Niestety blaty kuchenne są narażone na powstawanie przebarwień w wyniku kontaktu z wodą czy ciepłymi naczyniami, a także rys oraz innych uszkodzeń. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nam odnowić drewnianą powierzchnię. A jeśli chcemy zastosować więcej drewnianych elementów w aranżacji pomieszczenia, niż tylko blaty kuchenne, inspirację możemy znaleźć dzięki artykułowi http://mala-rzecz-a-cieszy.blogspot.com/2016/08/wnetrzarska-klasyka-czyli-drewno-w.html

warzywa na blacie kuchennym

Przygotowania

Prace renowacyjne należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia powierzchni. Z blatów na początek usuwamy wszelkie zabrudzenia – kurz oraz tłuste plamy – w tym celu możemy zastosować detergent, który zazwyczaj stosujemy do ich mycia. Jeśli to nie wystarczy, warto użyć rozcieńczalnik lub benzynę lakową, ponieważ dzięki nim skutecznie odtłuścimy drewno.

Następnym etapem renowacji blatu jest zeszlifowanie starej dekoracyjnej powłoki. Zadanie to wykonamy precyzyjnie dzięki szlifierce lub stosując papier ścierny. Jego gradację dobierzemy w zależności od głębokości rys powstałych na powierzchni blatu. Po dokładnym oczyszczeniu drewna, odkurzamy powstały pył i ponownie myjemy powierzchnię zwilżoną ściereczką. Jeśli na blacie znajdują się znaczne ubytki – uzupełniamy je szpachlą do drewna.

blat kuchenny

Nowe powłoki

Ostatnim etapem jest pokrycie drewnianego blatu nową powłoką. Drewno możemy zabejcować, aby uzyskało intensywną barwę, lub pokryć olejem czy lakierem. Aby efekt naszych prac był zadowalający, preparat należy rozprowadzać zgodnie z kierunkiem usłojenia (podobnie musimy postępować w trakcie szlifowania).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *