paź 19, 2016

Posted by in Porady | 0 Comments

Jak woskować meble?

Jak woskować meble?

Woskowanie mebli jest doskonałym sposobem wykończenia drewnianych powierzchni. Dzięki temu można drewno uszlachetnić, podkreślić słoje, jak również zabezpieczyć materiał przed szkodliwym wpływem czynników z zewnątrz. Jak woskować meble? Jakie mamy rodzaje wosków?

Rodzaje wosków

Wosk z wydzielin pszczelich jest jednym z popularniejszych. Przed użyciem trzeba rozpuścić go w ekstrakcyjnej terpentynie. Z kolei wosk roślinny ciężko rozpuścić na zimno, robi się to na ciepło na przykład w alkoholu etylowym. Parafina, zwana inaczej woskiem mineralnym rozpuszczana jest w terpentynie ekstrakcyjnej. Woski można zakupić na przykład w płynie, w kostkach w kremach. Ich konsystencja niejako warunkuje sposób nakładania na powierzchnię drewna. Na pewno wosk w płynie, jaki ładnie wsiąka w drewno, nadaje się do różnych rzeźbień, jakie normalnie trudno byłoby dokładnie zawoskować na przykład pastą.

real-estate-1689967_960_720

Jak woskować?

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie powierzchnie możemy woskować. Na pewno wosk nie jest polecany do mebli malowanych farbą olejną albo pokrytych lakierem. Natomiast z powodzeniem można go użyć do powierzchni bejcowanych, surowego drewna albo do mebli politurowanych. Na początek trzeba pamiętać, by dokładnie oczyścić mebel z kurzu. Jeśli robimy to na mokro, to musimy poczekać do wyschnięcia. W zależności od konsystencji używamy odpowiedniego narzędzia. Może to być wałek, pędzel, szmatka flanelowa albo też wata stalowa. Właśnie watą stalową można doskonale wetrzeć produkt, wypolerować powierzchnię oraz zebrać nadmiar preparatu. Więcej ciekawych rad znaleźć można pod linkiem http://www.kochamantyki.pl/porady/poradnik-kolekcjonera/porada/zobacz/na-czym-polega-woskowanie-mebli-jakie-mamy-rodzaje-woskow.html.

O czym pamiętać?

Wosk dla dobrego efektu należy nakładać wzdłuż słojów drewna, stosując ruchy okrężne. Pamiętajmy, by nie nakładać za dużo preparatu i nie zostawiać go w nadmiarze, bo na powierzchni mebla będą się łatwo tworzyły ryski. Wosk trzeba dokładnie wetrzeć i wypolerować, tak by mebel uzyskał ładny połysk. Gdy już skończymy całą operację i dokładnie nałożymy wosk, to trzeba poczekać 12 godzin, aż całość dokładnie wyschnie. Dopiero po tym czasie można nałożyć drugą warstwę. Najlepiej nałożyć przynajmniej dwie warstwy. Powierzchni takiej nie trzeba już zabezpieczać lakierem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *