cze 14, 2015

Posted by in Produkty z drewna | 0 Comments

Jak wybrać dobry impregnat do drewna?

Jak wybrać dobry impregnat do drewna?

Drewno należy do materiałów, które od dawna i nadal bardzo często, stosowane jest w budownictwie. Powodem tego są dobre właściwości drewna oraz fakt, iż jest to materiał bardzo łatwy w obróbce. Aby jednak elementy wykonane z drewna służyły nam na wiele lat, należy o nie odpowiednio zadbać. Przede wszystkim drewno należy zabezpieczać za pomocą impregnatów.

Przed czym należy chronić drewno? Przed ogniem, wilgocią, owadami oraz występowaniem grzybów i pleśni. Należy więc wybrać najbardziej odpowiedni środek zabezpieczający? Najlepszy to znaczy jaki?

Do wyboru mamy impregnaty solne lub rozpuszczalnikowe. Te pierwsze kupuje się w postaci proszku lub koncentratu, które przed użyciem wymagają odpowiedniego przygotowania. Tu stosujemy się zawsze do instrukcji podanych przez producenta preparatu. To, jak bardzo impregnat będzie skuteczny, zależne jest od tego, jak głęboko wniknie w strukturę drewna.

Impregnaty solne najczęściej stosuje się do ochrony drewna konstrukcyjnego. Tu niezwykle ważne jest, aby wyeliminować ataki owadów i szkodliwe wpływy wilgoci. Poza tym, jeżeli jest to na przykład więżba dachowa, dobrze będzie zwiększyć jej ognioodporność.

Impregnaty bardzo często zawierają w sobie barwnik. Głównym powodem jego dodawania nie jest jednak sam efekt wizualny po pomalowaniu. Ważne jest, aby powierzchnia była pomalowana dokładnie, a dzięki barwnikowi, łatwo zauważymy pominięte miejsca.

Impregnaty rozpuszczalnikowe stosujemy, aby zabezpieczyć drewno przed owadami i grzybami, w elementach już wcześniej zaatakowanych. Bardzo często samym rozpuszczalnikiem w tych preparatach jest benzyna lakowa. Dzięki niej impregnat łatwiej się wchłania i nie jest lepki. Są jednak minusy. Środek ten ma ostry zapach, jest łatwopalny i może być nawet toksyczny, dlatego też impregnaty rozpuszczalnikowe stosujemy tylko i wyłącznie do elementów użytkowanych na zewnątrz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *