sie 27, 2016

Posted by in Porady | 0 Comments

Jak zaplanować część gospodarczą w ogrodzie?

Jak zaplanować część gospodarczą w ogrodzie?

Zagospodarowanie działki wokół domu to trudne zadanie. Ogród nie tylko zdobi, ale również jest miejscem, w którym odpoczywamy. Aby nasza posesja prezentowała się naprawdę efektownie musimy ją jednak podzielić na określone strefy. Jedną z nich jest część gospodarcza i oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nam ją dobrze zaplanować.

Nawet w niewielkich ogrodach wyróżniamy pewne strefy. Są to przede wszystkim część reprezentacyjna, która znajduje się od frontu domu, rekreacyjna oraz wypoczynkowe, zlokalizowane w pobliżu tarasu. Jest też część gospodarcza – to tu przechowujemy narzędzia czy możemy wykonać drobne prace naprawcze. Jak zatem zaaranżować część gospodarczą, aby była funkcjonalna?

Wybór miejsca

gardening-1047255_1280

Strefa gospodarcza naszego ogrodu powinna znaleźć się w jego ustronnym miejscu, najlepiej z tyłu działki. Warto wybrać takie miejsce, które nie będzie zlokalizowane zbyt blisko części wypoczynkowej, ponieważ w trakcie majsterkowania w warsztacie moglibyśmy zakłócać spokój pozostałych domowników. Dobrym rozwiązaniem jest oddzielenie tej części posesji np. za pomocą żywopłotu lub drewnianych przęseł, które następnie obrosną roślinami pnącymi.

W ogrodzie równie ważny jest trawnik, o którego kondycję, zadbamy wyposażając się w dobrą kosiarkę. A jak ją konserwować. O tym warto doczytać tu: http://www.maszynydlafarmera.pl/serwis-i-zaplecze/3749-jak-konserwowac-kosiarke-spalinowa

Wyposażenie

garden-hose-413684_1280

W strefie gospodarczej naszego ogrodu powinno znajdować się ujęcie wody – stąd możemy rozprowadzać system nawaniania ogrodu. Ponadto warto posadowić w tym miejscu domek gospodarczy – będzie on idealnym miejscem do przechowywania narzędzi i innych sprzętów ogrodniczych.

Podłoże w części gospodarczej powinno być utwardzone – możemy je wyłożyć kostką brukową lub wysypać tłuczniem. Dzięki temu w razie potrzeby wykonania różnych prac warsztatowych, będzie znam znacznie wygodniej. W tym miejscu możemy także zaplanować miejsce do kompostownika oraz skład opału czy drewna kominkowego.

Ponadto, aby korzystanie z części gospodarczej było wygodne, należy doprowadzić do niej ścieżkę. Będzie to nieoceniona pomoc np. gdy będziemy przewozić na taczce drewno lub ziemie ogrodową.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *