lis 5, 2014

Posted by in Projekty | 0 Comments

Jak zrobić drewniany stół?

Jak zrobić drewniany stół?

Stół to podstawowy mebel w kuchni – to przy nim zbierają się wszyscy domownicy, aby wspólnie zjeść czy porozmawiać. Nie zawsze w sklepach można dostać stół w takim rozmiarze, jaki potrzebujemy. W takiej sytuacji warto wykonać mebel samodzielnie.

 

Każdą z drewnianych desek należy naciąć – zrobić miejsca na lamele. Deski należy skleić i ścisnąć. Pozostawić do wyschnięcia kleju tak długo jak tego wymaga instrukcja na opakowaniu. Sklejenie desek to nie wszystko, bo trzeba jeszcze je przyciąć, jeśli coś wystaje i ewentualnie oszlifować. Następnie tworzy się ramę stołu, która otoczy przygotowaną wcześniej klejonkę. Rama powinna być wykonana z tego samego drewna, ale sztachety muszą być dłuższe. Przycina się je pod kątem 45 stopni. W ramie także należy wykonać frezowania pod lamelki. To samo robimy z klejonką. Smarujemy te miejsca klejem, składamy i ściskamy. Aby nie uszkodzić powierzchni blatu nie między ściskiem a blatem warto umieścić kawałki drewna, które zamortyzują nacisk punktowy.

Blat to połowa sukcesu. Każdy stół musi mieć nogi. Oszlifowane nogi należy złączyć ramą, oczywiście, także drewnianą, nazywana również oskrzynią. Elementy te łączy się za pomocą metalowych łączników i śrub. Nogi z blatem można połączyć dobrym klejem – jeżeli stół będzie używany na zewnątrz budynku, klej musi być do tego przystosowany.

Ostatnim etapem jest oszlifowanie i bejcowanie drewna oraz lakierowanie. Najlepiej użyć do tego szlifierki taśmowej a następnie drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie bejcowanie – uwaga! Bejca zmienia kolor drewna – a potem lakierowanie. Najbezpieczniejszymi lakierami będą te rozpuszczalne w wodzie, bo nie zawierają szkodliwych substancji, a to kluczowe w przypadku stołu kuchennego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *