paź 26, 2015

Posted by in Porady, Rozwiązania | 0 Comments

Jaką wykładzinę warto kupić?

Jaką wykładzinę warto kupić?

Wykładziny dywanowe, choć przez wielu nieco zapomniane, w dalszym ciągu znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Na wykładzinę możemy zdecydować się zarówno urządzając mieszkanie, jak i biuro czy pomieszczeniach w budynkach użyteczności publicznej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując wykładzinę dywanową?

Materiały wykładzin dywanowych

Dostępne w sklepach wykładziny dywanowe produkowane są z włókien naturalnych i sztucznych. Wykładzina naturalna może być wykonana z wełny owczej, koziej lub wielbłądziej bądź też z sizalu, włókna kokosowego, trawy morskiej lub bawełny.

Z kolei przy produkcji wykładzin sztucznych wykorzystuje się przede wszystkim poliamid, inaczej nylon, polipropylen, poliester oraz akryl.

Jaką wykładzinę wybrać do mieszkania?

W mieszkaniach najlepiej sprawdzają się wykładziny dywanowe wykonane z wełny. Materiał ten jest bardzo miły w dotyku, nie elektryzuje się, nie przyciąga kurzu, a ponadto stanowi bardzo dobrą izolację cieplną i akustyczną.

Włókna wełniane wyróżniają się także dużą sprężystością, są odporne na zagniecenia i ścieranie. Co więcej, wykładziny wełniane świetnie pochłaniają wilgoć.

Jeśli jednak zdecydujemy się na wykładzinę sztuczną, warto wybrać produkt wykonany z nylonu lub polipropylenu. Nylon nie gniecie się i nie ściera, a dodatkowo jest odporny na mole, grzyby i bakterie. Natomiast wśród głównych atutów polipropylenu wymienia się dużą wytrzymałość oraz odporność na chemikalia czy rozpuszczalniki.

Wzory i kolory wykładzin dywanowych

Wykładziny dywanowe, podobnie jak tradycyjne dywany, dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach. Dzięki temu z łatwością dobierzemy wykładzinę, która będzie stanowiła idealne uzupełnienie aranżacji.

Miłośnikom klasycznych rozwiązań poleca się przede wszystkim wykładziny o stonowanych, jednolitych odcieniach. Z kolei osoby, które nie boją się wyrazistych dodatków, z powodzeniem mogą wybrać jedną z wykładzin o wyrazistej, intensywnej barwie czy zdobioną finezyjnym, nieco szalonym wzorem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *