paź 15, 2014

Posted by in Produkty z drewna, Rozwiązania | 0 Comments

Najlepszy blat kuchenny – tylko z drewna

Najlepszy blat kuchenny – tylko z drewna

Blat kuchenny jest z pewnością najważniejszym elementem kuchni. Punktem, wokół którego kręci się życie domowników, miejscem przygotowywania posiłków. Dlatego wybór idealnego blatu do naszej kuchni wymaga szczególnej uwagi i warto poświęcić temu czas. Oczywiście dla mnie najlepszym rodzajem blatu jest blat z drewna.

Nie da się przecenić uroku drewna, a blatu kuchennego wykonanego z innego materiału właściwie nie mogę sobie wyobrazić. Jak mógłbym przyrządzać posiłki na czymś chłodnym, z plastiku czy stali? Blat, zresztą tak jak inne meble kuchenne, musi kojarzyć się ze świeżością, naturą. A co innego przywodzi na myśl naturę lepiej niż drewno? Najpopularniejsze drewniane blaty kuchenne wykonywane są z drewna sosnowego, bukowego, dębowego lub z drzew egzotycznych. Drewniane blaty kuchenne prezentują się wspaniale oczywiście zarówno w kuchniach rustykalnych, jak i nowoczesnych. Jednak w poszukiwanie blatu do kuchni rustykalnej warto włożyć trochę więcej wysiłku i poszukać blatu z litego drewna. Ma to pewne minusy – taki blat trudno dostać, a poza tym nie jest zbyt odporny na pęknięcia i może się wypaczać. Jednak tylko taki blat będzie zawierał niezwykłe, nieregularne słoje i naturalne sęki. Takiego efektu nie zapewni nam blat klejony z mniejszych elementów.

Z kolei blat, w którym rysunek elementów złączonych jest wyraźny prezentuje się bardzo estetycznie, a materiał z jakiego jest zrobiony będzie z pewnością trwalszy. Ponadto jest łatwy w formowaniu. Należy też pamiętać, że tylko drewniany blat będzie przyjemnie ciepły w dotyku. Chociaż drewno jest moim hobby, to nie mogę być nieobiektywny i nie wspomnieć o wadach drewnianego blatu. Niestety, łatwo go bowiem zarysować i nie jest zbyt odporny na wysokie temperatury. Ponadto trwałość drewnianego blatu nie jest taka sama w każdym gatunku drewna. Blaty z drewna nietrudno także zabrudzić. Jednak te wady łatwo zredukować poddając blat odpowiedniej pielęgnacji – woskowaniu, impregnacji albo lakierowaniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *