sie 22, 2012

Posted by in Ciekawostki | 0 Comments

Naprawdę mały stolarz. Kursy stolarskie dla dzieci

Naprawdę mały stolarz. Kursy stolarskie dla dzieci

zajęcia dla dzieciPopularne dowcipy o stolarzu zamawiającym pięć piw sprawiają, że wielu nie wyobraża sobie, aby pracą przy drewnie mogły zajmować się dzieci. Wielu rodzicom warsztat stolarski jawi się jako miejsce, w którym szalenie łatwo o bardzo poważną ranę, i mają oni o tyle rację, że rzeczywiście brak uwagi i ostrożności może się w warsztacie stolarskim źle skończyć. Dotyczy to jednak zarówno dorosłego stolarza, jak i dziecka, więc nie wiek jest tu najważniejszy, ale rozwaga i odpowiedni nadzór. Pod opieką doświadczonych nauczycieli stolarstwa uczyć się mogę nawet małe dzieci, co udowadnia rosnąca liczba warsztatów i zajęć tego typu przeznaczonych właśnie dla nich.

Po co miałyby to robić? Odpowiedź wydaje się oczywista, ponieważ praca z drewnem pozytywnie może wpłynąć na wiele cech dziecka, gdyż stolarstwo wymaga uruchomienia kilku umiejętności naraz. Zaczynając od usprawnienia jego zdolności manualnych przez rozbudzenie wyobraźni (wszak kolejne przedmioty może projektować samo, a rozwiązanie wielu problemów konstrukcyjnych sporo namysłu i wyobraźni przestrzennej) aż po zdolności artystyczne kończąc. Pomijając nawet te kwestie, to stolarstwo może się okazać ciekawym i dość oryginalnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

Jak jednak zadbać, aby dziecko było podczas takiej nauki bezpieczne i mierzyło się z dostosowanymi dla niego wyzwaniami? Najlepiej wysłać je na odpowiedni kurs, który prowadzić będzie odpowiednio wykwalifikowany ku temu nauczyciel. Znalezienie takich warsztatów w Internecie nie stanowi większego problemu. Jeszcze kilka lat temu podobne imprezy organizowała (nie wiem, czy robi to nadal) w Warszawie Fundacja Sto Pociech, a ich zajęcia były skierowane nawet dla trzylatków. Z kolei w Poznaniu stolarki uczy dzieci Akademia Rękodzieła Malowana Kuźnia.

Oczywiście, należy zadbać, aby mały stolarz-amator mógł rozwijać swoje zdolności również po zajęciach. Tu oczywiście będzie potrzebny uważny nadzór rodzica oraz odpowiednie narzędzia do majsterkowania, dostosowane do wieku dziecka zarówno gabarytami, jak i pod względem bezpieczeństwa. Wobec bogatej oferty sklepów budowlanych znalezienie takowych raczej nie powinno nam nastręczać trudności, zwłaszcza przy możliwości skonsultowania się z obsługą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *