wrz 26, 2014

Posted by in Narzędzia | 0 Comments

Narzędzia do pracy w drewnie

Narzędzia do pracy w drewnie

Rzeźbienie w drewnie może sprawiać naprawdę dużą frajdę, jeśli tylko na początku rzeźbiarskiej drogi złapiemy bakcyla. Aby nie zrazić się do sztuki rzeźbienia w drewnie, należy zacząć od małych rzeczy – wystarczy kawałek drewna i małe dłuto. Z czasem asortyment narzędzi musi się powiększać, żeby rozwijać swoje możliwości. W przeciwnym wypadku, rzeźbienie szybko nam się znudzi.

 

Zestaw dłut to podstawa. Przeważnie składa się z sześciu dłut różnej wielkości. Ostrze dłuta musi być wykonane z dobrej jakości stali, dzięki czemu nie będzie trzeba ich ostrzyć i posłużą wiele lat. Dłuta dzielimy na stolarskie oraz ciesielskie. Te drugie mają mocniejszą konstrukcję, dzięki czemu wytrzymają bardzo ekstramalne warunki pracy. Posiadają wzmocnione rękojeści, które mogą być okrągłe. Aby uzupełnić zestaw dłut, kupujemy dłuta specjalne kątowe o różnych wymiarach. Przydadzą się rydełka przynajmniej w dwóch rozmiarach oraz skrobaczki o ściętym ostrzu. Pomocne może okazać się rydełko w kształcie litery V. Oczywiście, do tego młotek, dzięki któremu będziemy mogli podbijać ścinaki i dłuta.

Jeśli jesteśmy bardzo ambitni i chcemy stworzyć dużą rzeźbę, na przykład do ogrodu, to musimy uzbroić się w cięższy sprzęt. Chodzi o wszelkiego rodzaju piły i pilarki. W tej kwestii każdy artysta-rzeźbiarz musi samodzielnie dokonać wyboru, bo jednemu lepiej będzie pracowało się piłą ręczną, innemu z pilarką łańcuchową elektryczną. Jednak doświadczenie pokazuje, że pilarki elektryczne są wygodniejsze w użyciu, bo nie trzeba wkładać w ich używanie tak wielkiego wysiłku. Wisienką na torcie będzie przyozdobienie rzeźby wzorami wykonanymi wypalarką do drewna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *