paź 28, 2014

Posted by in Projekty, Rozwiązania | 0 Comments

Nierozłączna para – schody i balustrada

Nierozłączna para – schody i balustrada

Balustrada to nieodłączny element schodów. Ułatwia ona poruszanie się, zapewnia bezpieczeństwo i oparcie oraz nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Dzięki odpowiednio dobranej balustradzie można nie tylko poprawić komfort użytkowania, ale również podnieść wartość estetyczną całego domu.

Minęły już czasy, kiedy schody były elementem domu który staraliśmy się ukryć w klatach schodowych. Obecnie są one jednym z najbardziej charakterystycznych akcentów wnętrza. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór gotowych balustrad. Oczywiście możemy także zamówić balustrady, które będą idealnie dopasowane do naszej wizji. Wybór materiałów i wzorów jest praktycznie nieograniczony.

Balustrady mogą mieć różną konstrukcję. Najbezpieczniejsza jest pełna balustrada, która jest utworzona przez ściankę biegnącą wzdłuż schodów. Może być wykonana z cegły, pustaków szklanych (czyli popularnych luksferów) czy wielu innych materiałów. Balustrada kurtynowa charakteryzuje się tym, że jest wykonana z pełnych elementów, które mocowane są do głównej konstrukcji. Ostatnim rodzajem jest balustrada ażurowa – między słupkami konstrukcyjnymi znajduje się wypełnienie. Zazwyczaj się to pionowe słupki, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Niepowtarzalne w wyrazie są balustrady wypełnione rzeźbami z kutego metalu, drewna czy szkła artystycznego.

schody

Schody wraz z balustradą powinny pasować do koncepcji aranżacji wnętrza. Dlatego pojawia się pytanie: z jakiego materiału powinny być wykonane? Balustrady drewniane mają niepowtarzalny urok, nadają wnętrzu poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Jest to najczęściej używany materiał, bo najbardziej kojarzy nam się z naturalnym i domowym charakterem. Do wykonania balustrad wykorzystuje się różne gatunki drewna – dąb, jesion, buk, sosnę, świerk czy brzozę. Coraz popularniejsza stają się także balustrady wykonane z drzew egzotycznych, takich jak badi, tek czy mahoń.

W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się balustrady metalowe i szklane. Te pierwsze mają to do siebie, że są podatne na wszelkiego rodzaju obróbkę. Coraz popularniejsze jest także łącznie materiałów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *