paź 18, 2012

Posted by in Rozwiązania | 0 Comments

Nowe życie starych mebli

Nowe życie starych mebli

Odnowienie, czy też w niektórych przypadkach celowe postarzenie mebli, to jeden ze sposobów na atrakcyjną zmianę wyglądu mieszkania. Gdy nowe meble są zbyt drogie wystarczy tchnąc odrobinę życia w stare – te, które się już znudziły, może trochę zużyły…
Zanim zdecydujemy się wyrzucić stare meble, dobrze zastanówmy się czy nie da się ich w jakiś sposób wykorzystać ponownie – przerobić, poprawić ich wygląd. Jest to bowiem możliwe prawie zawsze, nawet, gdy meble wydają się nam już niemodne. Specyficzne meble z lat 60tych i 70tych teraz na przykład dostają drugie życie. Choć wykonane współcześnie – z innych materiałów i w innych barwach – to zdobią nowoczesne, modne wnętrza.

różowa stara sofa typu antyk

Ogólna zasada jest prosta – czym starszy mebel, tym bardziej wartościowy i tym bardziej nie wyrzucamy go na śmietnik. Odrestaurowany mebel będzie niepowtarzalny i oryginalny. Doskonale uzupełni i podkreśli styl wnętrza, tym bardziej, że to wyłącznie od fantazji właściciela zależeć będzie jego wygląd.

Pasjonaci nie tylko odnawiają swoje meble, ale także szukają odpowiednich okazów na różnego rodzaju targach staroci, w sklepach z antykami itp. Gdy się na takie natkną, zakochują się od pierwszego wejrzenia i już mają wizję na to, jak zmienić ich wizerunek. Zabawa ze starymi meblami nie tylko może przerodzić się w pasję, ale i stać się sposobem na życie. Podpowiemy zatem kilka sposobów na łatwe i efektowne odnowienie starych mebli.

Sposoby na odnowienie mebli:

1. Staremu krzesłu, np. sprzed stu lat wystarczy wymienić poluzowane taśmy w siedzisku i zrobić nowe obicie, tym razem, np. w najmodniejszym kolorze i ciekawym wzorze czy fakturze. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich materiałów lub zdolności (gdyż np. dopiero zaczynamy naszą przygodę z meblami) warto skorzystać z pomocy fachowca lub chociaż podejrzeć jego pracę. Niektóre krzesła nie wymagają bowiem zbyt dużych umiejętności , niektóre jednak przeciwnie.

stare krzesło

2. Meble, np. w pokoju dziecinnym lub na przedpokoju można okleić. Dostępne okleiny samoprzylepne to łatwy i efektowny sposób na tchnięcie w meble drugiego życia. Tego typu metoda to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla mebli zniszczonych lub bez wyrazu. Można wybrać imitację drewna (np. w innym kolorze), może to być również dowolny wzór lub grafika.

3. Efekt postarzenia mebli uzyskamy natomiast dzięki technice decoupage’u. Decoupage to metoda zdobienia znana od dawna, dająca efekt artystycznego postarzenia powierzchni. Metoda ta jest polecana wszystkim, którzy lubią meble “patynowane”. Świeżo i efektownie wygląda na meblach w białym kolorze. Wystarczy np. antyki pomalować farba akrylową na biało a następnie delikatnie zetrzeć  ich powierzchnię papierem ściernym. Można tak zostawić, można dodatkowo wycieniować (np. złotą farbką) wystające partie mebla. Za pomocą małego pędzelka delikatnie je muskamy, tak aby stworzyć jak najbardziej naturalny efekt.

biała, przetarta komoda

5. Ciekawym i niezwykle łatwym sposobem jest tez pomalowanie mebla sprayem. W pokoju młodzieżowym na starych lub niemodnych meblach świetnie będzie się prezentować  zrobiona niczym od niechcenia różnokolorowa grafika. W sypialni z kolei można potraktować sprayem np. komodę czy etażerki. Efektownie – zwłaszcza jeżeli będzie pasować do ogólnej kolorystyki pomieszczenia – wygląda srebrny odcień.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *