paź 30, 2014

Posted by in Produkty z drewna | 0 Comments

Wady i zalety drewnianych okien

Wady i zalety drewnianych okien

Jednym z elementów, bez którego nie wyobrażamy sobie mieszkania są okna. Ich rodzajów jest co niemiara. Do najpowszechniejszych należą okna drewniane i PCV. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety.    Przyjrzyjmy się jak to wygląda jeśli chodzi o drewniane okna.

 

Ich zaletą jest bez dwóch zdań naturalność. W końcu drewno to materiał naturalny i „ciepły”. Takie okna są dzięki temu bardzo estetyczne i mogą stanowić element dekoracyjny naszego wystroju. Wpływają także bardzo pozytywnie na mieszkańców. Drewno wykazuje niską rozszerzalność cieplną pod wpływem temperatury, dzięki czemu okna się nie psują. Nie trzeba się też martwić o izolację, bo drewno wykazuje bardzo dobrą izolacyjność. Dzięki temu, że jest to materiał naturalny, ma on lepszy wskaźnik naturalnej filtracji powietrza niż okna PCV. Są zatem minimalnie mniej szczelne,  ale dzięki temu w mieszkaniu jest lepsza cyrkulacja powietrza. Okna drewniane są też bardzo wytrzymałe, mimo że drewno posiada niewielką gęstość w porównaniu z innymi materiałami. Wykazują również dużą trwałość. Jeśli są odpowiednio konserwowane i pielęgnowane, wytrzymają nawet 50-80 lat. W razie usterki, okna drewniane można bardzo łatwo naprawić bez ich deinstalacji. Drewno można też bardzo łatwo pomalować na inny kolor, dzięki czemu możemy co jakiś czas zmieniać barwę naszych okien.

drewniane okna

Jakie są więc wady drewnianych okien? Trzeba je malować co kilka lat, szczególnie od strony nasłonecznionej, bo farba może czernieć i łuszczyć się. To, że drewno jest materiałem naturalnym, ma też swoje wady. Może się bowiem zdarzyć, że pod farbą ukryta jest skaza. Dlatego warto wybierać okna lazurowane, na których widać naturalne słoje. Wątpliwość budzi również ekologiczność takich okien. Ich przeciwnicy zwracają uwagę na to, że ich produkcja wiąże się z wycinaniem lasów, a poza tym to drewno jest i tak pokrywane kilkoma warstwami różnych substancji chemicznych w celu konserwacji. Co jeszcze przemawia na niekorzyść drewnianych okien? Są z całą pewnością droższe od okien PCV. Poza tym samo drewno jako materiał nie jest do końca pewne. Nie możemy bowiem być w 100% pewni, że producent wykorzystuje do produkcji swoich okien dobrego, wysuszonego materiału bez uszkodzeń. Drewno jest też wrażliwe na wilgoć i może zmieniać pod jej wpływem wymiary.

okno drewniane

Decydując się na okna drewniane musimy wziąć pod uwagę wszystkie ich wady i zalety. Decyzję podejmiemy po przeanalizowaniu wszystkich parametrów, naszych potrzeb, możliwości i warunków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *