lip 22, 2014

Posted by in Warsztat pracy | 0 Comments

Podstawowe rodzaje wierteł

Podstawowe rodzaje wierteł

Na stanie każdego porządnego warsztatu powinna być wiertarka. Ale nawet najlepsza wiertarka nie poradzi sobie bez dobrego wiertła odpowiednio dobranego do wierconej powierzchni. Wiertła możemy podzielić wedle dwóch podziałów – ze względu na kształt oraz na obrabiany materiał.


Według pierwszego z kryterium wiertła dzielimy na:

  • Wiertła kręte należą do najbardziej rozpowszechnionych rodzajów wierteł, ich budowa od 150 lat, kiedy zostały wynalezione pozostają bez zmian. Dwa spiralne rowki odprowadzające wióry, rolę końców skrawających pełnią dwa ostrza. Wiertła te można stosować zarówno do wiercenia gotowych otworów, jak i do rozwiercania czy pogłębiania.
  • Wiertła koronowe (trepanacyjne) ich część roboczą stanowi jego obwód, przy pustym środku. Wiertła te służą do wiercenia otworów o dużej średnicy.
  • Wiertła płaskie zwane piórowymi mają płaską budowę z dwoma krawędziami skrawającymi i służą przede wszystkim do wiercenia otworów w szkle, drewnie czy glazurze.
  • Wiertła spiralne przypominają w swej budowie ręczne świdry. Mają one jeden zwój ułożony spiralnie, zakończony gwintowanym stożkiem.
  • Wiertła specjalne czyli wiertła specjalistyczne – rzadko spotykane w amatorskich warsztatach: sedniki do drewna, środkowce, wiertła lufowe czy działowe.

Drugim kryterium podziału wierteł, jest kryterium doboru wiertła w zależności od materiału skrawanego.

  • Wiertła do drewna to najczęściej wiertła piórkowe, kręte lub spiralne – a w przypadku potrzeby wywiercenia otworu o większej średnicy – wiertła koronowe.
  • Wiertła do metalu – w przypadku takich metali, jak aluminium, miedź, cynk, żelazo i stal nierdzewna wiercić można wiertłami uniwersalnymi ze stali szybkotnącej lub kobaltowej. Do wiercenia zaś w stali nierdzewnej stosować należy wiertła HSS-E
  • Wiertła do betonu, kamienia i cegły posiadają ostrza widiowe z węglika spiekanego lub zakończone nasypem diamentowym, ale również wiertła udarowe SDS-Plus.

Najlepiej na początku nie kupować drogich i solidnych wierteł, a bazować na dużej liczbie tanich. Dzięki nim dowiemy się, które jak używać i które najlepiej przysłużą nam się w naszych typowych pracach. Dzięki temu opracujemy swój własny zestaw ulubionych rodzajów wierteł, w który – w przyszłości – będziemy inwestować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *