kw. 6, 2011

Posted by in Projekty | 0 Comments

Półka na buty – pierwszy prosty projekt

Posiadamy już odpowiednie narzędzia do pracy, mamy też gdzie „dłubać” w drewnie. To właśnie teraz przychodzi czas na pierwszy projekt – niezbyt skomplikowany, ale przynoszący wiele satysfakcji. Wykonanie szafki na buty pozwoli nam się sprawdzić, ale zapewniam, że też niczego nie zepsuć.

Na samym początku musimy się zastanowić nad końcowym wyglądem naszej szafki – najlepiej rozrysować wstępny projekt na kartce – to nic, że nie posiadacie talentu kreślarskiego – ja też nie, a nieźle sobie radzę z postawieniem paru kresek, które jak się potem okazuje, znacznie ułatwiają pracę. Szafka, którą wykonałem posiada 4 półki – każda dla jednego członka rodziny, żeby nie było kłótni, co jest czyje. 🙂 Dobrze jest, aby dopasować półkę również kolorystycznie do wystroju – tu zawsze podpowiada mi żona, która ma do tego smykałkę.

Kolejnym krokiem jest ustalenie wymiarów naszej szafki – pamiętajmy, żeby bez problemu zmieściła się w przedpokoju, tworzymy przecież swój pierwszy mebel na wymiar. Wtedy możemy też nanieść odpowiednie liczby na naszym projekcie i postępować według niego. Wymiary całego projektu są tak samo ważne, jak i poszczególne elementy naszej półki – zadbajmy o to, aby je również dokładnie określić – nie może być mowy o niedociągnięciach, czy innych wymiarach przeciwległych ścian.

Z gotowym projektem w głowie i na kartce możemy przystąpić do wycinania płyty meblowej, radzę zakupić nieco więcej materiału, niż „na styk”, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych nerwów w razie pomyłki. Jest to najważniejszy etap w całym projekcie, należy więc poświęcić mu najwięcej uwagi.

Teraz musimy tylko połączyć odpowiednio elementy – najlepiej używając wkrętów do drewna i wkrętarki, która zdecydowanie ułatwi nam pracę. Zacznijmy od przykręcenia ścianek bocznych do tylnych, a następnie półek –co pozwoli na pozbycie się chwiejności mebla.

Tak gotową szafkę na buty należy jeszcze zamontować na nóżkach, aby nie stała bezpośrednio na ziemi oraz zamaskować dziury, w których znajdują się wkręty zaślepkami. I gotowe! Oczywiście nasz regał na buty może spełniać szereg innych funkcji i stanąć na przykład w naszym warsztacie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *