mar 7, 2017

Posted by in Porady | 0 Comments

Rośliny – łatwy i efektowny sposób na czyste powietrze w domu

Rośliny – łatwy i efektowny sposób na czyste powietrze w domu

Rośliny doniczkowe to nasi sprzymierzeńcy w walce o świeże powietrze w domu. Zielone, naturalne dekoracje nie tylko zdobią wnętrze, ale też korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, ponieważ oczyszczają powietrze i nawilżają je. Sprawdź zatem, jakie rośliny warto uprawiać w domu oraz jaki wpływ mają one na twoje zdrowie.

Jakość powietrza jakim oddychamy to w ostatnim czasie często omawiany temat. Jednak zanieczyszczenia znajdują nie tylko w powietrzu, którym oddychamy na zewnątrz, ale również w tym w naszych domach. Jeśli zastanawiasz się zatem, jak oczyścić powietrze i sprawić, że w mieszkaniu zapanuje przyjazny mikroklimat, postaw na rośliny.

Świeże powietrze

mini-cactus-755542_1280

Pierwszym korzystnym czynnikiem wynikającym z faktu posiadania roślin w domu jest to, że wzbogacają one powietrze w tlen. Powstaje on bowiem jako efekt uboczny fotosyntezy. W związku z tym badacze wskazują, że w pomieszczeniu, w którym ustawione jest już nawet 5 roślin, znacząco wzrasta jakość powietrza. Dlatego jeśli chcesz dobrze się wysypiać oraz miło spędzać czas, w twojej sypialni i salonie powinny znaleźć się: atrium, aloes zwyczajny, skrzydłokwiat, czy daktylowiec niski.

Naturalne filtry

fittonia-1756174_1280

Niektóre rośliny nie tylko wydzielają tlen, ale też pochłaniają z powietrza zanieczyszczenia np. formaldehydy czy benzen. Substancje te niestety są obecne w powietrzu w mieszkaniach, ponieważ uwalniają się np. z mebli, wykładzin, dywanów czy nawet samych ścian. Wdychanie tych substancji może prowadzić do alergii oraz infekcji. Receptą na zanieczyszczenia w domowym powietrzu są jednak rośliny, zatem jeśli chcesz poprawić jego jakość wybierz: chryzantemę wielkokwiatową, dracenę, skrzydłokwiat czy bluszcz pospolity. Więcej praktycznych wskazówek dotyczących oczyszczania powietrza w domu znajdziesz na http://tygi.pl/dom/dbac-o-powietrze-domu.html

Nawilżacze

Poziom wilgotności powietrza także ma wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jeśli nie masz w swoim domu nawilżacza powietrza, jego rolę mogą przejąć rośliny. Woda bowiem paruje z roślin poprzez liście, dlatego poprawia się jakość powietrza. W roli naturalnych nawilżaczy najlepiej sprawdzają się aloes, paproć oraz szeflera.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *