lis 7, 2014

Posted by in Narzędzia | 0 Comments

Śrubokrętowy zawrót głowy!

Śrubokrętowy zawrót głowy!

Śrubokręt to chyba najprostsze narzędzie, które każdy z nas powinien w swoim mieszkaniu. Zazwyczaj okazuje się niezbędny, nawet przy wykonaniu zwykłych czynności. Na rynku dostępnych jest już tak wiele rodzajów śrubokrętów, że może okazać się że wybór najprostszego narzędzia będzie bardzo trudny.

Odpowiednio dobrany śrubokręt nie tylko umożliwi nam swobodne majsterkowanie w przydomowym warsztacie, dokonywanie drobnych napraw w domu , ale uchroni nas także przed zniszczeniem śruby którą chcemy akurat wkręcić. Aby dokładnie i mocno dokręcić wkręt, potrzebujemy śrubokrętu który będzie idealnie dopasowany do nacięcia jakie zostało wykonane w główce śruby. Jeszcze całkiem niedawno większość wkrętów posiadała tradycyjne nacięcia o różnych grubościach. Wtedy w zupełności wystarczał nam schowany w szafie komplet płaskich śrubokrętów. Obecnie producenci wypuszczają na rynek bardzo różne kształty wkrętów, dlatego o wiele trudniej jest znaleźć ten idealnie pasujący.

Najczęściej w naszych domach znajdują się wspomniane już wcześniej wkrętaki płaskie, które są używane do śrub z prostym nacięciem. Końcówki wkrętaków płaskich mogą mieć szerokość od 0,6 mm (śrubokręty zegarmistrzowskie) do 14 mm. Ich minusem jest to, że końcówka często ześlizguje się z końcówki śruby, a dokręcanie często wymaga dużej siły. Między innymi z tego względu producenci zaczęli wprowadzać na rynek inne śruby, które są łatwiejsze do wkręcenia.

wkretaki

Równie popularne są śrubokręty krzyżakowe PH. Produkowane są w czterech różnych wielkościach oznaczonych cyframi 1-4. Tego rodzaju śrubokręty identyfikuje się po oznaczeniu literowym PH: PH1 służą do odkręcania i przykręcania wkrętów lub śrub o średnicy 2,5-3 mm, PH2 do śrub o średnicy 3,5-5 mm, PH3 do śrub o średnicy 5,5-7 mm, natomiast PH4 do śrub o średnicy 8-10 mm.

Z śrubokrętem krzyżakowym PH często mylony jest krzyżak PZ. Na pierwszy rzut oka wyglądają one bardzo podobnie, jednak ten drugi posiada cztery dodatkowe wypustki i służy głównie do prac wymagających większych nacisków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *