lip 26, 2014

Posted by in Narzędzia | 0 Comments

Szlifierka kątowa – zawsze przydatna w warsztacie

Szlifierka kątowa – zawsze przydatna w warsztacie

Szlifierka kątowa stanowi wyposażenie każdego porządnego warsztatu. Przy korzystaniu z tego elektronarzędzia warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą nam pracować bezpieczniej, szybciej i wydajniej, a przy tym maksymalnie oszczędzając narzędzie.

Sprawdzian sprzętu

Przed każdym włączeniem szlifierki koniecznie sprawdźmy, czy wszystko jest na swoim miejscu. Szczególnie dokładnie należy przeprowadzić inspekcję tarczy, czy ta nie uległa jakiemuś uszkodzeniu i nie jest pęknięta. Drobna usterka może doprowadzić do powstania ponadnormatywnych wibracji, co może doprowadzić do nieprzewidzianych skutków – rozerwanie tarczy czy uszkodzenie szlifierki.

Odpowiednie tarcze

Nie wolno bagatelizować oznaczeń producenta. Tarcze przeznaczone do cięcia nie mogą być używane do innych celów. Specjalna konstrukcja tarczy kategorycznie wyklucza ich inne stosowanie, niż jest to zamierzone.

Bezpieczeństwo

Pamiętajmy o stosowaniu wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa. Szlifowanie wytwarza sporo pyłu, stąd konieczność noszenia okularów ochronnych, a także specjalnej maski. Intensywne szlifowanie czy cięcie wiąże się z powstawaniem wibracji. By w pełni kontrolować cały proces należy ubrać odpowiednio dobrane rękawice.

Nacisk

Dbajmy o odpowiednią siłę przykładaną do urządzenia. Zbyt duży nacisk negatywnie wpływa na trwałość tarczy, wówczas łatwiej o przeciążenie komponentów mechanicznych szlifierki (przekładnia, komutator) – już nie mówiąc o tym, że spada wówczas prędkość obrotowa, przez co także szybkość i wydajność pracy.

Chłodzenie

Każda solidna szlifierka kątowa jest urządzeniem potrzebującym dobre chłodzenie. Należy zwracać uwagę na to, by nieopatrznie nie zatykać wlotów wentylacyjnych, gdyż prędko może dojść do przegrzania.

Użytkując szlifierkę kątową nie powinno się przekraczać tych podstawowych zasad. Dzięki temu zapewnimy sobie i swojemu sprzętowi dłuższą i bardziej wydajną pracę.

Zdjęcie: Nemo5576, Licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *