maj 6, 2015

Posted by in Narzędzia, Porady, Warsztat pracy | 0 Comments

Wybieramy pilarkę łańcuchową

Wybieramy pilarkę łańcuchową

Dla wszystkich posiadaczy ogrodów, sadów i ziem uprawnych piła łańcuchowa jest urządzeniem niezbędnym do prawidłowej pielęgnacji roślin, w szczególności drzew i krzewów. Którą pilarkę łańcuchową powinniśmy wybrać, jeśli jesteśmy zdecydowani na jej zakup?

Pilarka spalinowa

Podstawowego podziału pilarek dokonuje się ze względu na rodzaj silnika. Piła spalinowa – jak sama nazwa wskazuje – korzysta właśnie z silnika spalinowego, czyli zasilanego paliwem (najczęściej benzyną lub odpowiednio przyrządzaną mieszanką oleju i benzyny; za mała ilość oleju w mieszance może spowodować zwiększenie tarcia silnika i jego szybsze wyeksploatowanie). Zaletami tego rodzaju pilarek są wysoka wytrzymałość oraz mobilność; użytkownik nie jest także uzależniony od źródła prądu. Pilarka spalinowa nie jest jednak polecana do pielęgnacji małych, przydomowych ogródków – jest bardzo głośna i emituje dużo spalin, co może przeszkadzać nie tylko nam, ale również sąsiadom.

Pilarka elektryczna

Łatwo się domyślić, na jakich zasadach działa pilarka elektryczna; to po prostu urządzenie zasilane prądem. Największą jego zaletą jest większy komfort pracy, który zapewnia używanie tego rodzaju pilarki; nie hałasuje ona, nie powoduje silnych drgań (tak jak ma to miejsce w przypadku pilarki spalinowej) oraz nie produkuje spalin. Pilarki elektryczne mają jednak jedną zasadniczą i niezaprzeczalną wadę – mały zasięg działania, dlatego najlepiej sprawdzą się na terenach tuż przy budynku. Alternatywą dla pilarek elektrycznych mogą być akumulatorowe – posiadają one baterię, którą ładuje się przed użyciem. Niestety, pilarki akumulatorowe są niezwykle ciężkie, dlatego najlepiej, jeśli ich obsługi podejmą się osoby doświadczone lub odznaczające się dużą siłą fizyczną.

Jak często będziemy jej używać?

Warto pamiętać, że wybór pilarki powinien być uzależniony również od tego, jak często będziemy z niej korzystać. Jeśli nie planujemy zbyt częstego włączania urządzenia, nie warto kupować drogich pilarek, w przypadku których pewnych funkcji nigdy nie użyjemy. Z kolei gdy zajmujemy się zawodowo ogrodami lub sadami, a sprzęt musimy zapewnić sobie sami – wybierzmy ten profesjonalny.

piłowanie drewna, pilarka, piła

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *