Posted by Jacek in Narzędzia | 0 Comments
Wybieramy wiertarko-wkrętarkę
W warsztacie każdego stolarza powinno znaleźć się miejsce dla wiertarko-wkrętarki. To sprytne urządzenie łączące w sobie zalety wkrętarki oraz wiertarki nie raz przyda nam się przy rozmaitych pracach w drewnie. Niegdyś, ze względu na cenę, słabą moc oraz słabą pojemność akumulatorów było to narzędzie niezbyt opłacalne. Dziś jednak sprawa ma się jednak zupełnie inaczej. Czym kierować się podczas kupna wiertarko-wkrętarki?
Co powinna mieć porządna wiertarko-wkrętarka?
Na rynku znajdziemy prawdziwy bezlik rozmaitych urządzeń tego typu. Podstawowym minimum, co powinna posiadać dobra wiertarko-wkrętarka jest:
- Płynne sterowanie prędkością – dzięki łagodnemu rozpoczęcia pracy i jej zakończenia, mamy pełną kontrolę nad wierceniem/wkręcaniem oraz unikamy ryzyka wypadnięcia bitu z wkrętu.
- Regulacje momentu obrotowego – przez co możemy dobrać odpowiednią moc do danego podłoża. Przeważnie do dyspozycji mamy kilkanaście przełożeń.
- Zmiana zakresu prędkości momentu obrotowego. Dwa zakresy pracy – pierwszy do wkręcania od 0 do ok. 500 obrotów na minutę, drugi przeznaczony do wiercenia od 0 do ok. 1000 na minutę.
- Automatyczny hamulec dzięki któremu wiertarko-wkrętarka przerywa pracę, gdy napotyka na wyraźny opór.
Na jakie parametry zwracać uwagę?
Moment obrotowy
Zapewne najistotniejszą rzeczą w przypadku wiertarko-wkrętarek jest ich moc. O ile do wkręcania mocy powinno być pod dostatkiem w niemalże każdej konstrukcji ze średniej półki, o tyle braki w momencie obrotowym będą odczuwalne przy wierceniu w trudniejszym podłożu. Moc zależy głównie od napięcia pracy wiertarko-wkrętarki. Na rynku spotkamy urządzenia pracujące już z napięciem niespełna 4 V, ale typowymi rozwiązaniami są narzędzia 10,8 V, 14,4 V czy 18 V. Takie wiertarko-wkrętarki osiągają moment obrotowy od ok. 15 Nm do 60 Nm. Jeśli w swoich pracach warsztatowych nie wiercimy zbyt wielkich otworów i nie wkręcamy śrub o znacznej średnicy, nie musimy wyszukiwać modeli o wysokiej wartości tych parametrów.
Akumulator
Wśród dostępnych na rynku wiertarko-wkrętarek odnajdziemy trzy różne typy akumulatorów: niklowo-kadmowe (Ni-Cd), nikolowo-metalowo-wodorowe (Ni-MH) oraz litowo-jonowe (Li-ion). Akumlatory niklowo-kadmowe wychodzą powoli z użycia. Są ciężkie i charakteryzują się tzw. efektem napięci – nie można ich ładować dopóki nie wyładują się do końca. Efekt pamięci występuje również w akumulatorze (Ni-MH), ale ten jest nieco wydajniejszy niż poprzednik. Warto za to inwestować w akumulator litowo-jonowy, jest lżejszy, wydajniejszy, a także można go ładować w każdym momencie. Oczywiście, im pojemniejszy akumulator, tym lepiej. Pojemność takich akumulatorów kształtuje się w zakresie 1,5-4 Ah.
Dodatkowe wyposażenie
Wśród wielu udogodnień, którymi mamią nas producenci wiertarko-wkrętarek, jest kilka takich, które znacząco poprawiają komfort pracy. Są to:
- elektroniczny wskaźnik pojemności akumulatora, który informuje nas o konieczności naładowania urządzenia
- dioda oświetlająca miejsce pracy
- wbudowana poziomnica – dzięki której możemy wkręcać czy wiercić precyzyjnie pod kątem prostym
Na koniec przypomnijmy jeszcze o rzeczach oczywistych. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy producenta urządzenia, jego opinie wśród użytkowników, renomę serwisów czy długość i sposób realizacji gwarancji.