lis 15, 2014

Posted by in Warsztat pracy | 0 Comments

Zadbaj o oswietlenie w warsztacie!

Zadbaj o oswietlenie w warsztacie!

Podczas prac stolarskich bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie warsztatu. Jeżeli miejsce pracy zostanie odpowiednio urządzone oraz będziemy posiadali wszelki niezbędne narzędzia to z pewnością nasza praca będzie dokładniejsza, sprawniejsza i co najważniejsze będzie sprawiała nam dużo większą frajdę.

Omawialiśmy już w jaki sposób urządzić warsztat by był on praktyczny i przyjazny. Dzisiaj jednak chciałbym zająć się kwestia ściśle związaną z tym aby praca była nie tylko wydajna, lecz także nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie. Pewnie w tym miejscu zastanawiają się Państwo jak praca może negatywnie wpływać na zdrowie? Przecież stare polskie powiedzenie mówi, że „praca wzbogaca”. Tak, jest w istocie praca jest nieocenioną wartością, ale tylko jeżeli będziemy pracować w odpowiednich warunkach. Do rzeczy: mowa dzisiaj będzie o prawidłowym oświetleniu w warsztacie stolarskim.


Nieodpowiednio zastosowane oświetlenie lub zbyt niska iluminacja podczas pracy sprawia, że nasz wzrok szybko się męczy. Zjawisko to objawia się na samym początku łzawieniem, następnie możemy spodziewać się: zaczerwienienia powiek oraz spojówek. W rezultacie może dojść do osłabienia spostrzegawczości oraz ostrego widzenia. Długotrwała praca w pomieszczeniu nie posiadającego odpowiedniego oświetlenia, może spowodować nieodwracalne zmiany- a tego chyba byśmy nie chcieli.

Oświetleniem, które jest najkorzystniejszym dla naszych oczu jest światło słoneczne. Nie zawsze jednak mamy możliwość pracować w ciągu dnia. Bardzo często niektóre rzeczy robimy w nocy, więc oświetlenie słoneczne koniecznie należy zastąpić sztucznym. Urządzając warsztat nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Utarł się stereotyp, że złe oświetlenie to oświetlenie, które jest za słabe. Jak to zwykle bywa ze stereotypami, również ten jest nie do końca prawdziwy. Słabe oświetlenie rzeczywiście, może źle wpływać na nasz wzrok, nie mniej jednak mocne oświetlenie, źle rozłożone również. Przed za mocnym oświetleniem chronimy się- podświadomie zasłaniając oczy rękom. Praca stolarza bardzo często potrzebuje doskonałej jakości widzenia, także jedno źródło światła może okazać się nie wystarczające.

Jeżeli warsztat jest oświetlony przy pomocy światła jarzeniowego to oprócz tego powinniśmy zainstalować kilka innych źródeł. Światło jarzeniowe zwykle zmienia barwy i nie jest dobre przy precyzyjnych zadaniach. Warto jest nad stołem czy blatem roboczym zawiesić dodatkowe lampy sufitowe ze zwykłą żarówką. Dodatkowa lampka do precyzyjnych prac też jest jak najbardziej wskazana. Możemy w tym celu do blatu lub stołu stolarskiego przymocować taką lampkę jak przy biurku. Warto wspomnieć w tym momencie o żarówkach LED- gdyż barwa ich światła i iluminacja jest najbardziej zbliżona do światła dziennego- urządzając warsztat warto jest ten fakt wykorzystać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *