lis 9, 2014

Posted by in Produkty z drewna | 0 Comments

Zalety i wady drewnianego domu

Zalety i wady drewnianego domu

Spacer po lesie jest niezwykle odprężający. Po takiej wyprawie nabiera się ochoty na przeniesienie kawałka natury do własnego domu. Czasem jest to drewniana komoda albo podłoga. Dlaczego cały dom ma nie być wykonany z drewna? 

Zalety drewnianego domu:

– niepowtarzalny mikroklimat i estetyka. Drewno jest materiałem naturalnym, które poprzez swój zapach przybliża nas do natury i cieszy oko. Różne gatunki drewna mają różne kolory, faktury i usłojenie. To pozwala na ciekawe i oryginalne aranżacje.

– pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Drewno oddycha. Inaczej mówiąc, ma zdolność do samoregulacji wilgotności. Gdy jest zbyt wilgotno i mokro, drewno pochłania wilgoć z otoczenia. Natomiast w sytuacji odwrotnej, kiedy powietrze jest zbyt suche, drewno oddaje nagromadzoną wilgoć. W drewnianym domu wilgotność jest na odpowiednim poziomie, a powietrze czyste, pozbawione mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia człowieka.

– ciepło. Drewno jest doskonałą izolacją termiczną przy zapewnieniu prawidłowego obiegu powietrza. Drewniane domy są standardem w tak zimnych regionach jak Szwecja, Norwegia, Finlandia czy Kanada.

– chłodno… tylko latem. W drewnianym domu jest ciepło, gdy za oknem chłodno i mróz, a chłodniej, kiedy jest upalne lato.

– oszczędność pieniędzy, czasu i miejsca. Koszta związane z wybudowaniem drewnianego domu są niższe niż w przypadku budowy domu murowanego. Konstrukcja jest lekka, więc niższe są koszta transportu materiałów. Dom drewniany powstaje szybciej niż murowany. Jego dodatkowym plusem jest to, że może zostać wybudowany nawet w zimie, ponieważ, poza fundamentami, jego montaż nie wymaga żadnych mokrych prac. Wystarczą gwoździe i metalowe łączniki. Ściany drewnianych domów są cieńsze niż w murowanych, więc pomieszczenia mogą być większe.

– łatwość przebudowy. Przebudowa czy modernizacja jest łatwa do przeprowadzenia w domu drewnianym. Łatwa jest również wymiana instalacji.

– ekologia. Przy produkcji materiałów budowlanych w większości powstają szkodliwe dla środowiska naturalnego substancje. W przypadku drewna tak się nie dzieje, ponieważ stworzyła go sama natura.

– izolacja akustyczna. Drewno nie tylko ociepla, ale również wycisza.

– antystatyczność. Drewno nie przyciąga kurzu.

drewniane podłogi. Przy odpowiedniej pielęgnacji drewniane parkiety to inwestycja, którą podziwiać będą następne pokolenia. Zaletą drewnianej podłogi jest możliwość jest odnowienia w razie potrzeby poprzez cyklinowanie. Pod drewnianą podłogą może znajdować się ogrzewanie podłogowe.

Wady drewnianego domu:

– palność. Drewno nie jest odporne na ogień, ale dzięki zastosowaniu odpowiednich impregnatów można zmniejszyć jego palność.

– szybkie wychłodzenie. Drewniany dom szybko się wychładza, ale dla przeciwwagi, potrafi się również szybko nagrzać.

– ograniczenie przestrzeni. Drewniane belki stropowe ograniczają wymiary pomieszczeń. Dla większych powierzchni konieczne jest zastosowanie dźwigarów stropowych.

Zalety domu drewnianego przeważają nad jego wadami, które i tak w pewien sposób można zmniejszyć lub całkowicie zniwelować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *