lis 24, 2016

Posted by in Porady | 0 Comments

Dobre oświetlenie wokół domu

Dobre oświetlenie wokół domu

Odpowiednie oświetlenie domu oraz jego otoczenia zwiększa nie tylko bezpieczeństwo, ale również pozwala nam korzystać z naszego ogrodu i otoczenia domu nawet po zmroku.

Tylko z umiarem

Zapamiętać jednak należy, żeby nasze oświetlenie nie było zbyt intensywne, nie powinno nas oślepiać, ani tym bardziej tworzyć uciążliwych dla sąsiadów iluminacji. Po drugie zbyt dużo świateł, zbyt intensywnych to także ogromne rachunki za prąd, a tego chce uniknąć każdy z nas.

Wiele możliwości

Można podświetlić cały dom, drzwi wejściowe, podświetlić schody prowadzące do domu, podjazd do garażu, ścieżki w ogrodzie. Dodatkowo bardzo często wprowadza się możliwość automatycznego sterowana całym systemem, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania naszego ogrodu. Można zastosować dwa rodzaje czujek – najbardziej popularne są te, reagujące na ruch – kiedy ktoś pojawi się w ich pobliżu, wówczas następuje uruchomienie się oświetlenia.

pexels-photo-193042

Oświetlenie reagujące na zmierzch

Coraz bardziej popularne stają się również oświetlenia, które reagują na zmierzch. Podobnie jak w samochodach, w momencie zapadnięcia zmroku czujniki zapoczątkowują oświetlenie. Tego typu czujniki powinny być montowane w neutralnych miejscach, najlepiej, aby nie padało na nie inne światło sztuczne – np. to z latarni ulicznych.

Ciekawa aranżacja

Oświetlenie domu może również posłużyć jako aranżacja – oświetlić można ogród, co dodatkowo poprawi jego wygląd wieczorem, jak również zapewni nam samym komfort w jego użytkowaniu. Odpowiednie dobranie rodzaju świateł, jak również ich ukierunkowanie pozwoli osiągnąć idealne efekty i dostrzec to, co nawet za dnia jest niedostrzegalne.

Jednak należy zapamiętać i przyswoić sobie jedną szczególną zasadę. Nie należy przesadzać z oświetleniem. Wówczas zamiast podkreślenia unikatowości, możemy doprowadzić do efektu przytłoczenia –my sami będziemy się źle czuli w takim ogrodzie i domu. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje i każdy sam decyduje, jak będzie wyglądało jego oświetlenie. Należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i zasadach sąsiedzkiej życzliwości. Ogromne oświetlenie będzie wyglądały z daleka jak łuna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *