paź 29, 2014

Posted by in Porady | 0 Comments

Jak dbać o drewniane drzwi?

Jak dbać o drewniane drzwi?

Aby drzwi wykonane z drewna dobrze nam służyły, powinniśmy je prawidłowo zamontować, używać zgodnie z zaleceniami producenta oraz regularnie pielęgnować – dzięki temu zachowają one swą szlachetną urodę przez długi czas.

Raz lub dwa razy w roku (przed zimą lub zaraz po niej) powinniśmy zadbać o nasze drzwi w szczególny sposób, używając specjalnego płynu do mycia oraz mleczka pielęgnacyjnego (które tworzy na ich powierzchni warstwę, zapobiegającą utlenianiu się lakieru oraz wnikaniu wody w głąb drewna). W sklepach bez problemu znajdziemy zestawy, które nie tylko chronią powierzchnię drzwi, ale też odświeżają ich kolor.

Kurz i zabrudzenia należy usuwać dobrze wyciśniętą, miękką ściereczką (lub gąbką), zamoczoną w ciepłej wodzie, do której można dodać odrobinę niezbyt silnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Do czyszczenia drewnianych drzwi nie używamy specyfików, którymi myjemy armaturę (mleczka czy proszki z substancjami ściernymi), ponieważ łatwo w ten sposób uszkodzić dekoracyjną powłokę skrzydła (może się ona np. odbarwić). Drzwi tym bardziej nie można czyścić silnymi preparatami chemicznymi (rozpuszczalniki, środki żrące, środki z dodatkiem chloru itp.).

Co 2–3 lata powinno się dokładnie zbadać ich stan drzwi, a zwłaszcza wtedy, gdy drzwi są narażone na intensywne działanie czynników atmosferycznych. Kiedy na drewnianej powierzchni pojawią się niewielkie uszkodzenia, możemy zająć się konserwacją sami. Takie miejsca musimy oczyścić papierem ściernym (ziarnistość 200–400), przetrzeć je wilgotną szmatką, a następnie nanieść na nie dwie warstwy specyfiku, którym skrzydło drzwiowe było wcześniej pomalowane (farba do drewna czy lakier).

Drzwi należy poddać renowacji, gdy tylko zauważymy, że warstwa lakieru jest cieńsza. Niepokojącymi sygnałami są też wszelkie pęknięcia i wybrzuszenia. Nie czekajmy, aż powłoka będzie się łuszczyć a drewno bardziej się zniszczy. Pamiętajmy, że w przypadku, gdy drzwi objęte są gwarancją, o uszkodzeniach powinniśmy poinformować producenta stolarki. Jeżeli okres gwarancyjny minął, możemy zlecić ich odnowienie fachowcom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *