Posted by Mloda in Porady | 0 Comments
Jak właściwie impregnować drewno?
Drewno od wieków wykorzystywane jest do konstrukcji i wykańczania domów. By dobrze służyło nam przez długie lata, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Pomogą nam w tym specjalnie impregnaty do drewna.
Odpowiednia impregnacja drewna znacznie przedłuża jego żywotność. Zabezpiecza je przed niszczeniem przez owady – szkodniki drewna, rozwojem pleśni i grzybów, a także w pewnym stopniu przed ogniem. Drewno warto chronić przed różnego rodzaju mikroorganizmami, bowiem zaatakowane przez nie straci swoją wytrzymałość. Drewnu szkodzą także pleśnie – wprawdzie atakują jedynie jego powierzchnię, nie obniżając własności konstrukcyjnych, jednak porażenie pleśnią bardzo szpeci elementy drewniane. Wytwarza się także szkodliwy mikroklimat, który sprzyja alergii i innym schorzeniom. Pleśnie i grzyby najłatwiej rozwijają w drewnie, którego wilgotność przekracza 20%. Stopień zawilgocenia nie ma natomiast znaczenia dla owadów, które składają jaja zarówno w materiale suchym jak i wilgotnym. Najlepiej zabezpieczą przed nimi impregnaty ochrony biologicznej.
Wybierając impregnat do drewna trzeba dokładnie przeczytać, do czego jest on przeznaczony. Na rynku dostępne są bowiem środki które przystosowane są wyłącznie do zwalczania jednego lub kilku gatunków szkodników. Pod uwagę należy także wziąć warunki użytkowania drewnianych elementów, stopień ich zagrożenia porażeniem oraz pożądany przez nas wygląd po impregnacji. Ze względu na własności impregnaty dzielimy na te stosowane wyłącznie na zewnątrz oraz dopuszczone do zabezpieczania drewna we wnętrzach mieszkalnych.
Impregnaty do drewna możemy podzielić na cztery podstawowe grupy: solne, wodorozcieńczalne, rozcieńczalnikowe oraz barwiące. Impregnaty solne znajdują zastosowanie w ochronie drewna konstrukcyjnego (zwłaszcza elementów więźby dachowej) przed owadami i grzybami. Zwiększają także ognioodporność. Impregnaty wodorozcieńczalne wykorzystuje się zarówno do impregnacji drewna metodami przemysłowymi, jak i przy użyciu natrysku lub pędzla. Mogą one stanowić podstawową ochronę drewna użytkowanego na zewnątrz budynku, gdyż po wyschnięciu stają się niewymywalne.