wrz 8, 2014

Posted by in Warsztat pracy | 0 Comments

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki?

pilarkaMoże się wydawać że pilarka nie jest dla nas narzędziem pierwszej potrzeby. Jest jednak bardzo przydatna, gdy musimy pielęgnować drzewa w ogrodzie, przycinać krzaki lub ciąć drewno do kominka. Warto kupić pilarkę która będzie idealna do naszych potrzeb.

Pilarki służą nam głównie do pielęgnacji i cięcia drzew. Przy wyborze pilarki łańcuchowej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak prędkość łańcucha, długość tnąca, długość miecza, podziałka łańcucha tnącego, moc i rodzaj zasilania. W zależności do tego jak często i do jakiego drewna planujemy jej używać, parametry te powinny być różne.

Najpopularniejsze są pilarki elektryczne. Ich główną zaletą jest cena – za najprostszą zapłacimy nieco ponad 100 zł. Jest to urządzenie poręczne, lekkie, którym możemy bez problemu manewrować. Jedynym minusem jest kabel, który jednak ograniczy nasze pole manewru. Idealnie nadają się do przydomowych prac. Jeżeli planujemy większe wycinki, to lepszym rozwiązaniem będzie pilarka spalinowa o większej mocy. W tym przypadku musimy liczyć się jednak z dużym hałasem i mniejszym komfortem pracy. Pilarkę spalinową możemy zabrać ze sobą wszędzie, nie będziemy ograniczeni kablem ani dostępem do prądu.

stolarz

Przy wyborze pilarki trzeba zwrócić uwagę na jej moc. Zazwyczaj w sklepach dostępne są pilarki o mocy 1600 W. Jest to parametr zadawalający w przypadku amatorskiego używania piły w celach domowych, np. do cięcia i formowania drzew w sadzie lub cięcia drewna do kominka. Do ciężkich prac taka moc może okazać się jednak niewystarczająca. Kolejnym parametrem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest długość ostrza tnącego i długość miecza. Przeważnie pilarki mają miecz o długości 35-40 centymetrów. Ilość ogniw i podziałka łańcucha tnącego ma natomiast znaczący wpływ na szybkość obrotów cięcia, czyli po prostu efektywność naszej pracy. Alternatywą dla pilarek elektrycznych są pilarki akumulatorowe. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że są to urządzenia cięższe, bowiem są dodatkowo wyposażone w baterię. Ponadto trzeba pamiętać o jej ładowaniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *