Posted by user in Warsztat pracy | 0 Comments
Urządzamy miejsce pracy
Jeśli już posiadamy odpowiednie narzędzia, które posłużą nam zarówno do drobnych i prostych, jak i bardziej skomplikowanych prac, musimy znaleźć jeszcze dogodne miejsce, gdzie będziemy mogli je spokojnie wykonywać. Dlaczego każdy rzemieślnik, w tym również stolarz, nawet amator, powinien mieć swoje jedno miejsce? Żeby można było mówić o systematyczności rzecz jasna! Człowiek, który ma swoje własne miejsce, w którym wszystko jest zorganizowane tak, jak chce, pracuje efektywnie i twórczo. I właśnie zmierzam do postawienia tezy, że stolarz powinien posiadać swój własny warsztat.
Może to być trochę miejsca w piwnicy, które będzie dobrze wentylowane i tak samo oświetlone, może to być przestronna pracownia, gdzie głównym źródłem światła będzie to dzienne, może to być też miejsce w garażu – grunt, żeby w ogóle było. Jego wielkość jest uzależniona głównie od charakteru prac, jakie wykonujemy. Jeśli zajmujemy się obróbką drewna dość amatorsko i wykonujemy małe projekty w zupełności wystarczy nam kilka metrów kwadratowych tak, żeby można było się swobodnie poruszać – jeśli jednak wykonujemy na przykład całe zestawy mebli i inne projekty o dużych gabarytach, musimy liczyć się z tym, że będziemy potrzebowali nieco więcej przestrzeni.
Niezależnie od tego, jaką powierzchnię będzie miał nasz warsztat, musi się w nim znaleźć stół stolarski, za który może posłużyć po prostu stary kuchenny stół, zwykle z kilkoma szufladami, do których będziemy mogli wrzucić drobniejsze narzędzia i śrubki. Do stołu musi być zamontowane imadło, najlepiej obrotowe, które znacznie ułatwi nam pracę.
W warsztacie stolarza powinien znaleźć się też jakiś mebel na wszystkie narzędzia, których będziemy używali w pracy – może to być jakiś stary grat, który już raczej nikomu, oprócz nas nie posłuży. Dlaczego? Bo będzie miał dużo półek, szuflad i innych zakamarków, które pozwolą na utrzymanie całego stolarskiego kramu w ryzach. Można tez zakupić stosowny regał.
Zwróćmy też uwagę na oświetlenie – jeśli pracujemy szczególnie wieczorami, zadbajmy, żeby było dość mocne, jeśli natomiast nasz warsztat jest dobrze oświetlony światłem dziennym, dzięki dużemu oknu, to oświetlenie będzie sprawą drugorzędną, jeśli pracujemy do momentu, kiedy się ściemni. Aczkolwiek nie można o nim zapominać – przyda się pewnie podczas pochmurnych dni oraz zimą.
To właściwie wszystko, czego będziemy potrzebowali, żeby rozpocząć prace, cała reszta wyjdzie w praniu. 🙂