sie 1, 2014

Posted by in Narzędzia | 0 Comments

Wiertarki udarowe – jaką kupić?

Wiertarki udarowe – jaką kupić?

O tym, jak ważne jest posiadanie dobrej wiertarki w pracach warsztatowych, nikogo przekonywać specjalnie nie trzeba. Często posiadane wiertarki ręczne, lub wkrętarko-wiertarki zasilane z akumulatora mogą okazać się mało przydatne, gdy przychodzi nam wywiercić dziurę w twardym materiale, takim chociażby, jak beton czy cegła. Do takich zastosowań potrzebne są już o wiele mocniejsze wiertarki udarowe.

Moc najsłabszych wiertarek udarowych do amatorskich zastosowań zaczyna się już od 500W. Taka wiertarka starczy nam do niewielkich do drobnych nawierceń. Jeśli jednak czeka nas poważny remont z dużą ilością wiercenia w ścianie, taka moc może nam nie wystarczyć – szczególnie jeśli pochodzi od taniej, chińskiej wiertarki nieznanej marki. Ponieważ moc przekłada się na maksymalną średnicę wiertła dla danego materiału, warto zainteresować się tymi parametrami, gdyż przekroczenie tych wartości bywa mordercze dla niejednej amatorskiej wiertarki.

Kolejną kwestią jest moc udaru. Oczywiście w amatorskich konstrukcjach udar, a więc ruch posuwisto-zwrotny służący do drążenia otworów w kamieniu czy betonie, jest traktowany jako dodatek i tak też powinien być traktowany. Zbyt częsta i intensywna praca w tym trybie może nazbyt wyeksploatować elektronarzędzie. Do poważniejszych remontów warto zainwestować już w półprofesjonalne narzędzie.

Istotną kwestią przy kupnie wiertarki udarowej jest rodzaj uchwytu mocującego. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest uchwyt trójszczękowy samozaciskający lub dokręcany kluczykiem. Ten pierwszy, mimo niewątpliwej wygody, grozi obluzowaniem się przy korzystaniu z udaru. Ten drugi zaś mniej poręczny, ale za to znacznie bezpieczniejszy. W bardziej zaawansowanych elektronarzędziach stosuje uchwyty SDS-plus, lub już zupełnie profesjonalne SDS-Max.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Przede wszystkim na płynnie regulowany ogranicznik obrotów, pozwalający w dużym przybliżeniu kontrolować obroty wiertarki (w bardziej zaawansowanych urządzeniach spotkamy już układu stabilizacji obrotów). Innymi ważnymi i przydatnymi dodatkami będzie: ogranicznik głębokości wiercenia, nasadka do odsysania pyłu, dodatkowa rękojeść czy sprzęgło przeciążeniowe chroniące dłonie przed wykręceniem. Dokładną specyfikację wiertarek udarowych znajdziemy tutaj.

 

 

 

Zdjęcie: Kszapsza, licencja CC BY-SA 3.0

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *